Siostra wiecznie ma do mnie pretensje. Nie potrafię się z nią porozumieć.

Konflikty rodzinne- jak naprawić relację z siostrą?

Witam, mam problem z siostrą. Wiecznie knuje intrygi i ma pretensje. Może opiszę ostatnie zajście. Przyjechaliśmy z mężem na urlop do Polski. Był to nasz 2. dzień pobytu i jeszcze były to urodziny ojca. Moja siostra wpadła do domu z pretensjami, że się nawet nie przywitałam z jej córką i że się do niej w ogóle nie odzywam. Odpowiedziałam, że to ona zabrania Kasi kontaktowania się ze mną i tylko dzięki naszej mamie mamy możliwość porozmawiania. Dodam, że jakiś rok temu mieszkała sąsiadując ze mną w jednym bloku i nie pozwalała córce nawet zapukać do nas. Jak zadzwoniłam na Dzień Dziecka i chciałam żeby jej córka przyszła na chwilkę, to mi odpowiedziała, że Kasia ma swój dom i że nie potrzebuje od nas nic, bo ma wszystko. Wydaje mi się, że moja siostra ze swojej córki zrobiła sobie ofiarę i mści się przez nią na mnie. Już nie wiem co mam z tym zrobić. Mama już nie rozmawia z moją siostrą, ponieważ pare razy się z nią spięła. Wtedy też przez kilka dni Kasia nie pokazywała się u babci. Tak jakby miała karę, że babcia postawiła się jej matce. Proszę o jakąś poradę i z góry dziękuję,

Marta

 

Pani Marto,

opisana przez Panią sytuacja pokazuje, że relacje między Panią a siostrą aktualnie są napięte. Jednak to, co dzieje się teraz, jest prawdopodobnie skutkiem jakiegoś konfliktowego wydarzenia z przeszłości lub procesu narastającego konfliktu. Warto więc  przeanalizować od kiedy trwa taka atmosfera, jakie wydarzenie było wyzwalaczem pogorszenia się relacji.

Zachęcam do otwartej rozmowy z siostrą – w cztery oczy, aby wyjaśnić, co tak naprawdę jest powodem złości. Warto przeanalizować też, jak wygląda wzajemna komunikacja, jakie padają przekazy, ponieważ zazwyczaj dzieje się tak, że obie strony podczas kłótni obarczają się wzajemnie pretensjami.

Warto powiedzieć siostrze szczerze, co dla Pani jest trudne w jej zachowaniu wobec Pani oraz zapytać, co ją boli i złości. Pokaże to dobre intencje z Pani strony oraz to, że zależy Pani na dobrych kontaktach z siostrą. W razie trudności zawsze można zasięgnąć porady u terapeuty rodzinnego, który szerzej spojrzy na relacje w Waszej rodzinie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *