Jak poradzić sobie z lękiem przed wystąpieniami na forum?
Dzień dobry, od dawna mam lęk przed czytaniem na forum klasy. Jest to mój największy lęk. Nie wiem jak to opisać. Gdy nauczyciel mówi “to przeczyta nam…”, wtedy mam nogi z waty, nie mogę wypowiedzieć słowa, głos mi drży, boję się, że gdy mnie wybierze to skompromituję się. Tak już się zdarzało. Sama próbowałam sobie z tym poradzić, ale nie potrafię. Wstydzę się komuś o tym powiedzieć. Znalazłam tę stronę i postanowiłam napisać, zapytać, proszę mi cos poradzić,
Aleksandra
Aleksandro,
Lęki tego rodzaju są naturalne, częste w dzieciństwie i w okresie dorastania. Na ogół są przemijające. Czasem jednak niektóre pozostają na dłużej i wtedy trzeba “nauczyć się z nimi żyć”. Zwykle są wyrazem naszej naturalnej nieśmiałości w kontaktach z ludźmi, która szczególnie daje o sobie znać w tym wieku w czasie wystąpień publicznych. Przeżywamy je nieraz bardzo i zaczynamy obawiać się kolejnej “kompromitacji”. Bardzo ważne, aby nie dopuścić, aby takie przykre sytuacje rzutowały na naszą samoocenę. Nie jesteś “gorsza” przez to, że przeżywasz takie obawy.
To nie jest nasza kompromitacja – to nasze napięcie. Pewnie trudno Ci w będzie uwierzyć, ale tremę często odczuwają nawet bardzo wybitni aktorzy, prezenterzy, czy politycy, a nierzadko i… nauczyciele. Lęk przed niepowodzeniem skutkuje tym, że głos nam drży, mamy nogi jak z waty – tak jak to opisujesz.
Lęki słabną, kiedy o nich rozmawiamy z bliskimi ludźmi (a z reguły nasilają się w samotności, kiedy się ich wstydzimy) – dlatego warto pogadać z mamą, tatą, czy kimś innym zaufanym. Warto też czasem w spokojniejszych chwilach powyobrażać sobie takie sytuacje, których się obawiamy – paradoksalnie wtedy lepiej dajemy sobie z nimi radę, kiedy je akceptujemy i przez to nabieramy do nich dystansu. Można też poćwiczyć występowanie przed bardziej “bezpiecznym” niż klasa forum (mogą to być rodzice, rodzina, zaufane koleżanki i koledzy). Jednak gdyby te lęki się nasilały, wtedy koniecznie powiedz o tym rodzicom i oni mogą zasięgnąć wraz z Tobą porady specjalisty – psychologa.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!