fbpx

Terapia małżeńska, terapia par czyli nasza poradnia małżeńska

Terapia dla par i małżeństw

Terapia małżeńska to praca nad odbudowaniem lub zbudowaniem od nowa dobrej, bezpiecznej, zdrowej i satysfakcjonującej relacji między kobietą i mężczyzną. Główny nacisk w terapii par kładziemy na odkrycie przyczyny kryzysu w związku oraz wyposażenie małżonków lub partnerów w konkretne narzędzia służące do rozwiązania zarówno tych zadawnionych, jak i bieżących problemów.

Prowadzimy również terapię dla par z problemem uzależnienia.

Sesja trwa do 60 min.

Indywidualna konsultacja małżeńska

Indywidualna konsultacja małżeńska to możliwość uzyskania wstępnej diagnozy (oceny problemu) oraz porady, jak postępować w sytuacji kryzysu lub problemów w związku, kiedy druga strona nie wyraża chęci współpracy. Konsultacja małżeńska zamyka się w maksymalnie 3 spotkaniach.

Sesja trwa do 50 min.

W związku z pandemią zawiesiliśmy wszystkie spotkania stacjonarne w naszej Poradni. Cały Zespół Sensity jest do Państwa dyspozycji przez Internet. Prowadzimy spotkania terapii małżeńskiej online.

Terapia małżeńska/par – czy tylko razem?

Często jest tak, że jeden z partnerów nie widzi problemu i z różnych powodów nie chce podjąć pracy nad poprawą relacji.  W takiej sytuacji warto pamiętać, że zmiana wprowadzona po jednej stronie, zawsze pociąga zmianę po drugiej. Jeśli rozpoczynamy pracę nad zmianą naszego zachowania, partner zaczyna “tracić grunt pod nogami”. Dzieje się tak, ponieważ zostaje zachwiany układ, który wcześniej funkcjonował. Zmienia się nasz sposób reagowania na zachowanie partnera, co zmusza go do korekty własnego zachowania. Dlatego nawet w przypadku, gdy nie udaje się namówić partnera na rozpoczęcie terapii małżeńskiej, zmiany warto zacząć od siebie.

Terapia pary, małżeństwa to nie tylko sesje wspólne. Mimo tego, że terapia małżeńska kojarzy się głównie ze wspólnymi spotkaniami małżonków, w wielu sytuacjach wcale nie muszą one być ani jedynym ani najlepszym rozwiązaniem. Większość par w kryzysie potrzebuje indywidualnego wsparcia, żeby móc efektywnie pracować na wspólnych sesjach.

W Sensity w trakcie pierwszych wspólnych sesji konsultacyjnych terapeuta skupia się na postawieniu diagnozy problemu danego związku i opracowuje najlepszy dla danej pary plan pracy terapeutycznej. W większości przypadków, równoległa praca indywidualna przy współpracy zespołu terapeutów przynosi lepsze i szybsze efekty, niż ograniczenie terapii pary do wyłącznie wspólnych sesji. W takiej opcji wspólne spotkania pary odbywają się rzadziej, niż sesje indywidualne i pełnią rolę klamry spinającej cały proces naprawy związku.

Plan pracy nad poprawą jakości związku zależy od poziomu oczekiwań danej pary. Im wyższe są oczekiwania względem poczucia satysfakcji ze związku, tym “głębsza” praca. Nie każdy jednak oczekuje gruntownych porządków, niektórym małżeństwom wystarczają drobne zmiany, aby osiągnąć optymalny dla nich poziom zadowolenia ze swojej relacji. Wówczas proces terapii pary może ograniczyć się do wspólnych spotkań.

Zespół Sensity oddaje się do Państwa dyspozycji. Państwo wybieracie rodzaj oraz tempo pracy, proponujemy również psychoterapię par oraz indywidualną online.

Umów spotkanie online

Loading...

Jesteśmy do dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Skontaktuj się z nami poprzez Live Chat, telefon lub email.

Opinie naszych klientów

Potrafi trafnie zdiagnozować problem i wskazać sposoby jego rozwiązania

Moje oczekiwania przed spotkaniem z Panią Martą Mauer-Włodarczyk - z uwagi na treść i formę publikowanych przez Nią artykułów - były niezwykle wysokie.
Z satysfakcją stwierdzam, iż założycielka poradni Sensity jest ucieleśnieniem wygłaszanych opinii a moje oczekiwania po spotkaniu wzrosły ;-)


Postrzegam Panią Martę Mauer-Włodarczyk jako wysokiej klasy profesjonalistę, osobę o niezwykle przyjaznym usposobieniu, wzbudzającą zaufanie, obdarzoną rzadką umiejętnością empatycznego słuchania, potrafiącą trafnie zdiagnozować problem i wskazać sposoby jego rozwiązania.

Serdecznie polecam współpracę z Panią Martą.

p. Grzegorz
o Marcie Mauer-Włodarczak

Znowu możemy być z żoną razem i rozumiemy się nawzajem

Od kompletnego zagubienia do normalności - to nie tylko obraz mojego odmienionego życia - to przede wszystkim efekt wspaniałej pracy terapeutycznej. Znowu możemy być z żoną razem i rozumiemy się nawzajem. Świetna robota, pani Doroto! Wielkie DZIĘKUJĘ od szczęśliwego małżeństwa.

Pacjent

Bardzo mi pomogła w zdiagnozowaniu zaistniałej sytuacji rodzinnej

Bardzo mi pomogła w zdiagnozowaniu zaistniałej sytuacji rodzinnej. Jej trafne spostrzeżenia oraz zaproponowane rozwiązania są zgodne z moim światopoglądem a jednocześnie skuteczne.

p. Wiesław

Wyprowadził nasze małżeństwo z poważnego kryzysu

Bardzo dziękuję panu Wojtkowi za wyprowadzenie naszego małżeństwa z poważnego kryzysu. Wspaniały terapeuta, ogromna wiedza, niewzruszony spokój. Już po pierwszym spotkaniu widać było u nas pozytywne zmiany, a po kilku sesjach jakość naszej relacji ogromnie się poprawiła. Polecam!!!

Pacjent
o Wojciechu Gorczycy

Pomogła mi odkryć w sobie wartości i chęć do życia

Pani Marta jest przede wszystkim wyjątkowym człowiekiem. Potrafiła połączyć wysokiej klasy profesjonalizm zawodowy z dawką niesamowitej kobiecości. Jej otwartość, ciepła aura, którą roztacza wokół siebie sprawiają, że bez oporów chce się Jej powierzyć swoje problemy, Ogromnie dużo korzystam z pomocy Pani Marty. Z każdej wizyty wychodzę jakby nowo narodzona. Pełna nadziei i chętna do zmian w swoim życiu. To Ona pomogła mi na nowo odkryć w sobie wartości i chęć do życia. Korzystałam wcześniej z usług innych terapeutów, mam porównanie. Pani Marta jest wyjątkowa.

p. Anna
o Marcie Mauer-Włodarczak

Posiada rzadki dar rozładowywania emocji

Pani Marta jest osobą o ogromnej inteligencji, która potrafi doskonale wyczuć problemy emocjonalne, trapiące pary. Równocześnie Pani Marta posiada rzadki dar rozładowywania emocji w terapeutyzowanym związku. Jest przy tym bardzo zaangażowana w terapię. Mogę polecić Panią Martę każdemu związkowi, który boryka się z problemami przetrwania.

p. Jacek
o Marcie Mauer-Włodarczak

Porady, których udziela są mądre, praktyczne

Bardzo dobra terapeutka, z szeroką wiedzą. Porady, których udziela są mądre, praktyczne, czasem bardzo proste, ale przede wszystkim skuteczne. Dzięki wizytom u pani Doroty w naszym małżeństwie bardzo się poprawiło. Serdecznie dziękujemy za pomoc i polecamy panią Dorotę wszystkim parom, a zwłaszcza tym niezdecydowanym na wizytę u terapeuty :)

Pacjent

Zostaliśmy wysłuchani, otrzymaliśmy wskazówki

To była pierwsza wizyta w poradni psychologicznej, nie mam porównania, ale oceniam rozmowę z Panią Martą jako ciekawą i nasuwającą wiele przemyśleń. Generalnie wizyta spełniała oczekiwania moje oraz żony, można powiedzieć, że nawet je przewyższała. Zostaliśmy wysłuchani, otrzymaliśmy wskazówki, co robić dalej, daje to poczucie, że będziemy fachowo i ciepło "kierowani" w dalszej pracy. Polecam.

Pacjent
o Marcie Mauer-Włodarczak

Czasami warto komuś zaufać żeby nadal móc ufać sobie

Umiejętności Pani Zuzanny pomogły mnie osobiście oraz uratowały nasze małżeństwo.
Zdecydowanie polecam współpracę z Panią Zuzanną osobom takim jak ja, którzy twierdzą że sami sobie poradzą i że generalnie trzymanie "byka za rogi" to ich domena.
Pani Zuzanna nie uzależnia, czyli nie wpadasz w ciągłe wizytowanie bo " tam jest dobrze".
Czasami warto komuś zaufać żeby nadal móc ufać sobie i przybywać w tym świecie świadomie:)

p. Oleg
o Zuzannie Jędrzejczyk

Czułam się rozumiana i wysłuchana

Komfortowa rozmowa, dająca poczucie bezpieczeństwa, atmosfera rozmowy ciepła, przyjazna, ułatwiająca szczerość i otwarcie się, ja osobiście czułam się rozumiana i wysłuchana, kierunek porady zgodny z moimi oczekiwaniami. Polecam szczególnie tym osobom, które "boją się" psychologów "urzędników".

Pacjent

Tolerancja, cierpliwość, współpraca, słuchanie

Bardzo dobrze i profesjonalnie. Tolerancja, cierpliwość, współpraca, słuchanie.

p. Krystian
o Annie Niziołek

Trafna analiza problemów i rzeczowe podejście do zagadnień

Praca z panią Marta to sama przyjemność choć tematy poruszane na spotkaniach nie należą do najłatwiejszych. Wysoka kultura osobista, trafna analiza problemów i rzeczowe podejście do zagadnień to największe atuty pani Marty. Jako terapeutę z czystym sumieniem polecam panią Martę każdemu, kto chce sięgnąć po pomoc specjalisty.

p. Katarzyna
o Marcie Mauer-Włodarczak

Napiszę krótko: DZIĘKUJĘ!!!

O zaletach współpracy z Panią Martą można się rozpisywać. Ja napiszę krótko: PANI MARTO, DZIĘKUJĘ!!!

p. Agnieszka
o Marcie Mauer-Włodarczak

Pełen szacunek. Porady bezcenne

Byłem u 5 specjalistów. Nikt tak jak Pani Marta trafniej nie sprecyzował moich małżeńskich problemów. Trafione w 10. Pełen szacunek. Porady bezcenne.

p. Marek
o Marcie Mauer-Włodarczak

Skorzystanie z pomocy było dobrym posunięciem

Pierwszy raz korzystałem z usług tego typu poradni, można śmiało powiedzieć, że to była ostatnia deska ratunku dla mojego związku. Początkowo terapia wspólna, ale już po pierwszym spotkaniu padła rekomendacja, że musimy pracować z osobnymi terapeutami. Mam wrażenie, że Pani Dorota, podobnie jak ja, rozkręcała się ze spotkania na spotkanie. Na każdej sesji wydobywała jakąś perełkę, nad którą musiałem później pracować i za każdym razem to była dobra sugestia. Po kilku spotkaniach zarówno moich jak i mojej partnerki, mogę śmiało powiedzieć, że skorzystanie z pomocy Pani Doroty, ogólnie poradni Sensity było dobrym posunięciem.
Serdeczne pozdrowienia od szczęśliwej pary :)

p. Darek

Potrafi słuchać i udzielać konkretnych rad

Pan Wojciech Gorczyca zna się na psychice ludzkiej. Bardzo profesjonalnie i z zaangażowaniem podchodzi do danej sprawy. Potrafi słuchać i udzielać konkretnych rad. Super psycholog. Dziękujemy za pomoc wraz z mężem.

p. Ewa
o Wojciechu Gorczycy

Efekt jest dla nas bezcenny

Niezwykle kompetentna i mądra terapeutka. Każde spotkanie wnosi w nasze relacje pozytywną zmianę. Terapia warta każdych pieniędzy, bo efekt jest dla nas bezcenny. Szczerze polecam!

Luiza
o Marcie Mauer-Włodarczak

Jeśli trzeba krytykuje, chwali za trafne decyzje

Pani Dorota jest bardzo rzetelną osobą, prowadząca konkretnie na dany temat rozmowę nad problemem, z którym się pojawiamy - my byliśmy akurat jako małżeństwo, a nie rozmywająca się w czasie rozmowa o niczym. Nam udzieliła wskazówek, porad jak postępować dalej aby naprawić nasze małżeństwo. Jeśli trzeba krytykuje, chwali za trafne decyzje. Nasze wizyty zakończyły się na jednym spotkaniu, bo nie wymagaliśmy dalszej terapii regularnie, ale gdyby tak było, to uważam, że pani Dorota jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

p. Dorota

Zacząłem zmieniać spojrzenie na świat i małżeństwo

Trafiłem do SENSiTY z powodu kryzysu małżeńskiego. Dowiedziałem się, że w celu jego rozwiązania powinienem popracować nad sobą. Tak trafiłem do pani Zuzanny Jędrzejczyk. Pod jej okiem zacząłem zmieniać swoje zachowania i spojrzenie na świat i małżeństwo. Choć nie jest łatwo efekty mam coraz lepsze. Nie osiągnąłem co prawda założonego na początku celu, ale jak to mówią "Do tanga trzeba dwojga". Pani Zuzanna jest ciepłą, konkretną osobą w pełni oddaną swojej pracy. Wspiera pacjenta w trudnych chwilach jakimi jest kryzys w związku małżeńskim. Dzięki pracy z Nią zdecydowanej poprawie uległy stosunki z moimi nastoletnimi dziećmi na których mi bardzo zależy.
W 100% polecam p.Zuzannę jako psychoterapeutkę. Mój kontakt z SENSiTy na pewno się na tej współpracy nie zakończy.

p. Michał
o Zuzannie Jędrzejczyk

Trafnie zdiagnozowała źródło naszych małżeńskich problemów

Jestem zadowolony z przebiegu sesji u Pani Doroty. Pani Dorota wykazała się otwartością, umiejętnością słuchania i chęcią rozwiązania naszych małżeńskich problemów. Myślę, że Pani Dorota trafnie zdiagnozowała źródło naszych małżeńskich problemów, nawet jeżeli nie jedyne, to na pewno znaczące. Pani Dorota zwróciła moją uwagę na konieczność zachowaniu w związku bardziej otwartej niż dotychczas postawy. Na pewno wizyty przyczyniły się do zmniejszenia napięcia między mną z żoną. Czas pokaże na jak długo.

Pacjent

Podchodzi do swojego pacjenta z sercem

Pani Ania Nieziołek jest bardzo miłą, sympatyczną osobą oraz bardzo profesjonalnym psychologiem. Podchodzi do swojego pacjenta z sercem i z dużym zaangażowaniem. Bardzo dziękuję za pomoc i polecam w 100%.

p. Ewa
o Annie Niziołek

Warto rozmawiać

Przyszliśmy z ogromnym problemem małżeńskim. Pani Dorota stworzyła atmosferę życzliwości i akceptacji dla każdej ze stron. Gdy ludzie są na siebie zezłoszczeni, albo mają żal, wtedy bardzo trudno jest rozmawiać, tymczasem tutaj rozmowa szła w kierunku wzajemnego zrozumienia. Pani Dorota filtrowała istotne informacje i powtarzała je, by każda ze stron je usłyszała. Na koniec usłyszeliśmy podsumowanie spotkania, które otworzyło mi szerzej oczy i już nic nie jest takie samo. Słowa Pani Doroty nadal we mnie pracują, a minęły już dwa miesiące i mijają kolejne. Wspominam tę sesję jako jedno z kluczowych doświadczeń, które wpłynęło na moje postrzeganie sytuacji. Podsumowując, warto rozmawiać i warto, żeby była przy tym życzliwa, mądra i uważna Pani Dorotka :).

p. Justa

Osiągnęliśmy to na czym nam zależało. Dziękujemy i polecamy!

Jako para współpracowaliśmy z Panią Anią przez półtora roku. Od pierwszej sesji byliśmy przekonani, że to dobry wybór - Ania zadaje bardzo dobre pytania, uważnie słucha i ma bardzo celne obserwacje. W trakcie procesu terapeutycznego jako para osiągnęliśmy to na czym nam zależało - wzajemne zrozumienie, akceptację, odnalezienie wspólnego języka. Dziękujemy i polecamy!

Pacjent
o Annie Niziołek

Rzeczywista troska o instytucję małżeństwa

Trafiłem z problemami "małżeńsko-rodzinnymi" oprócz zaangażowania, co ważniejsze przebija rzeczywista troska o instytucję małżeństwa. Ze spotkań wychodziłem z przeświadczeniem że prowadząca nie wykonuje "roboty" tylko "misje".

p. Piotr
o Marcie Mauer-Włodarczak

Jest świetną psychoterapeutką i cudownym człowiekiem

Zanim trafiłam do Pani Marty, przeszłam przez małe piekło "terapeutów" z przypadku i zdążyłam zwątpić, że kiedykolwiek z kimś się dogadam. Miałam ogromne szczęście, że poznałam Panią Martę. Jest nie tylko świetną psychoterapeutką, w pełni zaangażowaną i pełną zrozumienia ale przede wszystkim cudownym człowiekiem. Aż żal, że tak szybko się uporałyśmy z moimi problemami i przyszedł czas sie pożegnać.
Z przyjemnością poleciłam Panią Martę koleżance z pracy i teraz nie ma spotkanie, żeby mi za to nie dziękowała.

p. Marta
o Marcie Mauer-Włodarczak

Terapia małżeńska – często zadawane pytania

Wszyscy terapeuci prowadzący terapię małżeńską w Sensity mają jeden cel – pomóc małżeństwom przezwyciężyć kryzys i uratować związek. Żaden z naszych terapeutów nie angażuje się w mediacje rozwodowe.

Podejmujemy się pracy z problemami trudnymi i tymi pozornie beznadziejnymi. Stawiamy tylko jeden warunek – para musi z nami współpracować. Bez współpracy ze strony małżonków, terapeuta sam nie uratuje Ich związku, choć, gdyby mógł, zapewne by to zrobił :-)

Wyjątek: jedyną sytuacją, w której rezygnujemy z walki o małżeństwo, jest utrzymująca się w rodzinie przemoc fizyczna bądź psychiczna, bez perspektyw na zmianę.

Większość małżeństw trafia na terapię w momencie, kiedy nie są w stanie już ze sobą rozmawiać, bo każda rozmowa kończy się kłótnią lub kiedy w ogóle ze sobą nie rozmawiają, bo zaczęli żyć osobno. To jest ostatni dzwonek!

Ale zdecydowanie lepiej zgłosić się na terapię pary dużo wcześniej, kiedy:

 • nie rozumiemy zachowania partnera i my również czujemy się nierozumiani, często niewystarczająco ważni,
 • brakuje nam ciepła i bliskości w związku,
 • życie codzienne znacznie rozbiega się z naszymi oczekiwaniami i wyobrażeniami dotyczącymi szczęśliwego związku,
 • przestajemy spędzać czas razem, a spędzamy go obok siebie,
 • wolimy spędzić czas ze znajomymi niż mężem/żoną,
 • sprawy intymne omawiamy częściej z przyjaciółką/przyjacielem niż współmałżonkiem,
 • nie mamy o czym ze sobą rozmawiać,
 • nie dzielimy zainteresowań,
 • jedno z małżonków czuje, że obowiązki domowe spoczywają głównie na jego barkach np. opieka nad dzieckiem,
 • brakuje jednomyślności w kwestii wychowania dzieci,
 • przestajemy o siebie dbać, o wygląd lub zdrowie,
 • partner przestaje być dla nas atrakcyjny i zaczynamy rozglądać się za innymi,
 • czujemy się atrakcyjni w towarzystwie innych osób, ale nie przy mężu/żonie,
 • relacja w związku jest nierówna, czujemy się uzależnieni od partnera, lub przez niego poniżani,
 • rodzice i teściowie wtrącają się w nasze sprawy i nie potrafimy uwolnić się od ich wpływu,
 • albo po prostu czujemy, że coś jest nie tak, ale nie potrafimy tego nazwać.

Zdrada jest bardzo częstym powodem zgłoszeń na terapię małżeńską. I wbrew powszechnym przekonaniom, zdrada męża czy żony uratowała niejeden związek.

Brzmi niewiarygodnie?

Zdrady, raczej nie zdarzają się przypadkiem. Zwykle mają bardzo konkretną przyczynę, która rozwija się często latami. Mnóstwo małżeństw, przecież żyje obok siebie, nie znając się, nie rozumiejąc, nie rozmawiając ze sobą. Dlatego, zdrada, sama w sobie, jest najmniejszym problemem. Prawdziwym problemem jest to, co do zdrady doprowadziło.

Często, dopiero po doświadczeniu zdrady, małżonkowie zaczynają ze sobą szczerze rozmawiać, mówić o swoich potrzebach, o samotnym cierpieniu. Nierzadko, są to pierwsze w ich związku prawdziwie szczere i bliskie rozmowy.

Zdrada w małżeństwie zazwyczaj działa jak wiadro zimnej wody, wylanej na głowę. Wybudza z letargu, rozbudza emocje, pokazuje problem. W wielu przypadkach, zdrada, choć bolesna, jest początkiem odbudowy relacji małżeńskiej i wyprowadza związek z poważnego kryzysu, którego istnienia małżonkowie często nie są świadomi.

Wówczas warto skorzystać z indywidualnych konsultacji małżeńskich.

Często bywa tak, że tylko jedno z małżonków chce przyjść na terapię, a drugie zapiera się jak może, żeby uniknąć spotkania z terapeutą. Nie jest to łatwa sytuacja, ale w wielu przypadkach, niechęć do podjęcia terapii wcale nie oznacza braku zaangażowania w związek. Zazwyczaj wynika ona z lęku przed rozmową o prywatnych sprawach z trzecią osobą.

Mieliśmy wiele sytuacji, w których na początku na sesje przychodziła tylko jedna strona, ale po krótkim czasem dołączał współmałżonek. Dzieje się tak dlatego, że zmiana po jednej stronie zawsze wywołuje zmianę po drugiej.

Tak! Naszym zdaniem, każde małżeństwo można uratować!
Jest tylko jeden warunek: oboje – mąż i żona muszą tego chcieć i oboje muszą zaangażować się w pracę.

Tak. W przypadku wielu par, brak satysfakcji z bliskości w związku, zdrady lub przeciwnie – całkowity zanik życia seksualnego, są często związane z niskim poczuciem własnej wartości, głęboko zakorzenionym wstydem, uzależnieniem od pornografii, przedmiotowym wzorcem relacji, brakiem umiejętności rozmowy o własnych potrzebach jak również brakiem rozumienia swoich potrzeb.

Jeśli lekarz seksuolog nie znalazł bezpośredniej przyczyny problemu, wówczas warto rozważyć konsultację z psychoterapeutą, który się w tym temacie specjalizuje. Nierzadko, przyczyna problemów w życiu seksualnym leży w zupełnie innym miejscu, niż się tego spodziewamy.

Nie. Na terapię małżeńską można się wybrać jeśli chcemy lepiej się poznać, lepiej rozumieć swoje potrzeby i wzajemne oczekiwania.

Spotkania w ramach terapii par pomogą nam też przygotować się do kolejnych etapów rozwoju związku takich jak: narodziny dziecka, czy życie w pustym gnieździe, kiedy dorosłe dzieci opuszczą nasz dom.

Na spotkanie z terapeutą par warto się wybrać także w momencie zmiany sytuacji życiowej, która wpływa na nasz związek np. budowa domu, przeprowadzka do innego miasta, zmiana pracy, przewlekła choroba lub śmierć w bliskiej rodzinie.

Zdarza się, że pacjent nie czuje się komfortowo w relacji ze swoim terapeutą. Czasem tak bywa i bez względu na wysiłek włożony po obu stronach w celu zbudowania satysfakcjonującej relacji, pacjent nadal czuje się niezrozumiany lub po prostu nie potrafi się “otworzyć” w stopniu potrzebnym do efektywnej pracy. Każdy terapeuta ma swoją osobowość, określoną mimikę twarzy, sposób bycia, który może pacjentowi po prostu nie pasować. Nie trzeba szukać konkretnych powodów, niektórzy ludzie nam czasem nie odpowiadają z nieokreślonych powodów i kropka. Wówczas warto zastanowić się nad zmianą terapeuty.

W Sensity zależy nam na jak najlepszych efektach terapii. Dlatego z pełną otwartością podchodzimy do zmiany osoby prowadzącej terapię, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie ma powodu do obawy, że terapeuta poczuje się urażony. Jesteśmy dla Państwa i pracujemy zespołowo. Zachęcamy Państwa do komunikowania nam swoich obaw i wątpliwości. Im wcześniej zostaną one nam zgłoszone, tym szybciej możemy dokonać potrzebnej korekty procesu terapii.

Każde kolejne nieudane małżeństwo czy związek, ma proporcjonalnie większą szansę na rozpad.

Dzieje się tak, dlatego, że z każdym kolejnym związkiem coraz bardziej tracimy wiarę w jego trwałość i dajemy coraz mniejszy kredyt zaufania partnerowi. Tym samym, mamy mniejszą motywację do wkładania wysiłku w pracę nad związkiem i w jego utrzymanie.

Równie ważną przyczyną rozpadu kolejnych małżeństw, jest powielanie danego schematu zachowań i przekonań. Paradoksalnie, im bardziej staramy się nie powielać starych błędów, w tym większe tarapaty wpadamy.

Fatalizm? Nie. Tylko brak zrozumienia siebie i mechanizmów, które sterują naszymi działaniami. W efekcie zaczynamy funkcjonować jak ślepcy na polu minowym.

Czy można to zmienić?

Tak. Trzeba przejąć kontrolę nad własnymi myślami i zachowaniami. Żeby to zrobić, musimy zrozumieć dlaczego myślimy i zachowujemy się w określony sposób. Temu  między innymi służą terapia małżeńska lub terapia indywidualna.

Proces terapeutyczny rozpoczyna się od jednej lub kilku sesji konsultacyjnych. Sesje konsultacyjne służą ustaleniu celów terapii, ustaleniu czy dany terapeuta jest odpowiednią osobą do poprowadzenia danego procesu terapeutycznego oraz omówieniu warunków współpracy. Sesje konsultacyjne poprzedzają rozpoczęcie procesu zarówno terapii indywidualnej jak i terapii pary.

Sesje konsultacyjne zazwyczaj zamykają się w 3 spotkaniach, jednak w niektórych przypadkach mogą się wydłużyć (np. trudność w ustaleniu celów terapeutycznych lub interwencja kryzysowa).

Sesje konsultacyjne mogą być również traktowane jako jednorazowa porada, po której pacjent nie decyduje się na dalszy proces terapeutyczny, lub terapeuta informuje o braku wskazań do dalszej współpracy.

W kolejnym etapie pacjent i terapeuta ustalają wstępny plan pracy (w wybranych nurtach terapeutycznych również przybliżony czas trwania procesu terapeutycznego).

Terapia małżeńska może zakończyć się na jednej konsultacji, może zająć 10 spotkań, ale również może trwać rok czy dwa lata. Czas trwania terapii uzależniony jest od problemu, z którym zgłaszają się do nas pary, od oczekiwań małżonków i celów, jakie zgłaszają do pracy.

Szacunkowy czas trwania terapii ustalany jest po wstępnej diagnozie problemu, zwykle około trzeciego spotkania.

Praca nad związkiem wymaga regularności i systematyczności. Preferujemy spotkania raz w tygodniu (w zależności od ustalonego wcześniej planu pracy są to albo równoległe spotkania indywidualne albo wspólne sesje pary). Jest to optymalna częstotliwość spotkań, która pozwala sukcesywnie realizować plan pracy i jednocześnie nie pomijać bieżących problemów.

Zdarza się, że np. ze względów finansowych, pary decydują się na spotkania co dwa tygodnie. Jednak, mniejsza częstotliwość spotkań powoduje nawarstwianie się bieżących problemów, które blokują realizację założonego planu pracy. Dlatego rzadsze spotkania negatywnie wpływają na efektywność pracy, ale jak najbardziej są możliwe.

Natomiast spotkania odbywające się rzadziej niż raz na 2 tygodnie traktowane są wyłącznie jako spotkania konsultacyjne.

Tak. Terapeuta ma prawo odmówić prowadzenia danego procesu terapeutycznego zgodnie z kodeksem etyki zawodowej.

Sesje konsultacyjne służą podjęciu decyzji przez obie strony, zarówno pacjenta jak i terapeutę, czy decydują się na kontynuowanie współpracy.

Terapeuta, w sytuacji w której podjęcie się przez niego prowadzenia danego procesu terapeutycznego nie jest możliwe, stara się zaproponować inne rozwiązania np. innego specjalistę, inne metody pracy, inną placówkę.

Wiele par zgłasza się na terapię w sytuacji ostatecznej. Najczęściej są to sytuacje,  kiedy konflikt wyeskalował do granic wytrzymałości i dialog w ramach wspólnych spotkań nie jest możliwy lub ustalenie wspólnych celów terapeutycznych na dany moment nie jest możliwe.

Wówczas terapeuta, po przeprowadzeniu sesji konsultacyjnych, proponuje najczęściej rozpoczęcie indywidualnej terapii, w celu przepracowania trudności uniemożliwiających rozpoczęcie terapii w ramach wspólnych spotkań (ten sam terapeuta nie prowadzi zarówno terapii wspólnej jak i indywidualnej).

Po cyklu indywidualnych sesji, terapeuta konsultujący parę ponownie sprawdza gotowość obojga partnerów do rozpoczęcia cyklu wspólnych sesji w ramach terapii par.

Jeśli para nadal nie jest gotowa do wejścia w cykl wspólnych spotkań (takie sytuacje należą do rzadkości), wówczas terapeuta może zaproponować rozważenie innych metod pracy np. sesji o charakterze treningowo-warsztatowym, czy mediacji.

Zawsze staramy się proponować rozwiązania “szyte na miarę”, nie ma jednego sztampowego i słusznego dla każdej pary rozwiązania.

W Sensity za nadrzędną wartość uznajemy odpowiedzialną i uczciwą pracę. Terapeuci z naszego zespołu mają duże doświadczenie w prowadzeniu terapii problemów związkowych, dlatego proponują metody pracy, które mają szansę przynieść dla pacjentów najlepsze i najszybsze rezultaty. Dla jednej pary bardziej efektywne będzie podejście poznawczo – behawioralne, dla innej podejście systemowe. Nie bez znaczenia jest także osobowość, temperament danego terapeuty.

Dlatego, czasem zdarza się, że terapeuta, z którym dobrze się nam rozmawia, mimo wszystko proponuje na swoje miejsce innego specjalistę. Często jest tak, że terapeuta naprawdę chętnie poprowadził by dany proces terapeutyczny, bo sam też dobrze czuje się w kontakcie z daną parą. Jednak, jeśli widzi, że dana para może osiągnąć lepsze efekty u innego specjalisty, w poczuciu odpowiedzialności za własną pracę, terapeuta, czasem z bólem serca, ale skieruje do kolegi, koleżanki po fachu, lub nawet do innej placówki.

W Sensity kładziemy duży nacisk na pracę zespołową. Zdarza się, że nasi pacjenci pracują z różnymi specjalistami, na różnych etapach procesu terapeutycznego, zarówno w pracy indywidualnej jak i w pracy wspólnej. Czasem para zaczyna pracę z terapeutą bardziej dyrektywnym, który pomaga przejść sytuację kryzysową, a na kolejnym etapie kieruje parę do terapeuty, który lepiej wpisze się w jej potrzeby i dynamikę na kolejnym etapie pracy.

W każdym przypadku nasze propozycje podyktowane są osiągnięciem maksymalnych możliwych efektów w jak najkrótszym czasie.

Skontaktuj się z nami poprzez Live Chat, telefon lub email. Pomożemy Ci wybrać terapeutę.

Terapeuci prowadzący psychoterapię par i małżeństw

Call Now Button