Jak odbudować związek po zdradzie żony?

Jak odbudować związek po zdradzie żony?

Żona mnie zdradziła – co robić?

Dzień dobry, nigdy nie myślałem, że będę szukał pomocy w miejscach takich jak to, ale wydarzyło się w moim życiu coś bardzo niechcianego.

Przez przypadek dowiedziałem się, że żona mnie zdradziła. Podobno raz i to przez przypadek, ale ze swoją byłą niespełnioną miłością. Wydarzyło się to dawno, ok. 1,5 roku temu, ale dowiedziałem się dopiero miesiąc temu. Cały czas utrzymywała z nim kontakt SMS-owy. Teraz ten kontakt zerwała i twierdzi, że nie będzie już tego robić.

Jestem silny psychicznie, ale myśl o tym co zrobiła mnie dobija. Chyba czas się poradzić specjalisty. Chcę ratować związek, żona mnie kocha, bynajmniej tak twierdzi. A ja nie widzę życia bez niej, bynajmniej tak było.

Proszę o informację, czy jestem w stanie sam się z tym uporać czy jednak będzie potrzebna terapia? Żona również chce uczestniczyć, jeżeli będzie taka potrzeba. Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź psychologa

Panie Dariuszu,

dziękuję za pytanie. To ważne, aby w trudnych emocjonalnie sytuacjach szukać pomocy. Napisał Pan, że jest silny psychicznie, ale zdrada to jedno z tych doświadczeń w życiu, które najbardziej krzywdzi, gdyż narusza poczucie własnej wartości, niszczy zaufanie i związek. Przeżywane przez Pana emocje są naturalne i ma Pan do nich prawo. Rozumiem, że doświadcza Pan bezradności i nie wie Pan co zrobić i jak się zachować.

Proszę pamiętać, że zdrada rozpoczyna się długo, długo wcześniej i wynika z bardzo wielu czynników. Często słyszę w gabinecie, że przecież wszystko było dobrze. Jednak po analizie okazuje się, że sporo spraw było nieuporządkowanych i niewyjaśnionych. Za dużo ustępstw, kompromisów i blokowanych emocji. Albo brak ciepła, troski, często zwykłej rozmowy.

Czy po zdradzie można odbudować związek?

Będzie Panu niezwykle trudno „uporać się” indywidualnie z tą sytuacją. Nie wiem, jaki rodzaj relacji Państwo tworzycie. Widzę jednak, że chce Pan ratować związek, żona Pana kocha, a Pan kocha żonę. Oboje deklarujecie chęć pracy, dlatego zachęcam, aby z pomocą specjalisty przyjrzeć się swojemu małżeństwu.

Terapia par może być nowym początkiem, który pomoże Państwu na nowo odkryć siebie, zbudować wzajemne zaufanie, poprawić komunikację. Zdarza się, że podczas terapii, małżonkowie odkrywają, że niedostatecznie dbali o swoje małżeństwo, żyjąc przekonaniem, że samo się jakoś ułoży. Okazuje się także, że ich związek nie jest tak idealny, jak myśleli. Przekonują się o tym, że odbudowanie zaufania to proces, a relacja wymaga ciągłej pielęgnacji. Terapia to również czas, który możecie Państwo poświęcić tylko sobie i swojemu małżeństwu.

Skutecznie pomagamy parom, które doświadczyły zdrady w związku. Skontaktuj się z Nami.

Małgorzata Czyżewska - psycholog, psychoterapeuta
Psycholog, psychoterapeuta – prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży. Specjalizuje się w pomocy pacjentom zmagającym się z zaburzeniami nastroju, problemami lękowymi, poczuciem wypalenia, zagubienia i pustki. Czytaj więcej…
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *