Dlaczego moja teściowa całą uwagę skupia na swoim synu, a mnie ignoruje?

Dlaczego moja teściowa całą uwagę skupia na swoim synu, a mnie ignoruje?

Dlaczego moja teściowa taka jest? Kiedy do niej jeździmy całą uwagę skupia na swoim dorosłym już synu. Ze mną się tylko wita, częstuje sokiem i nic więcej. Nie rozmawia ze mną. Patrzy na mnie tak jakoś dziwnie. Chce ubierać się tak jak ja. Kiedy wyjeżdżamy, zaczyna płakać, że ona jest sama (a to nieprawda) i zwraca się tylko do syna. Nigdy nic dla mnie nie zrobiła. Mam jej dość. Czuję się u niej źle. Co robić?

Monika

Pani Moniko,

relacje międzypokoleniowe w rodzinach bywają bardzo skomplikowane. Szczególnie silne napięcia powstają niekiedy w stosunkach między teściami a synowymi i zięciami. Bywa, że dochodzi do gwałtownych scen, długotrwałych okresów wzajemnej niechęci, czasem demonstracyjnie, wprost okazywanej.

Jeśli zachowania takie przejawia jedna ze stron, dla drugiej bywa to bardzo przykre i wywołuje również niechęć do kontaktów lub wręcz lęk przed nimi, a czasem w rewanżu – agresję. Czasem przyczyna tkwi we wzajemnej zazdrości, a często i starsze i młode pokolenie po prostu “nie wie jak się zachować”. W przypadku małżeństw, kiedy teściowie małżonków żywią do nich niechęć, podstawową zasadą jest wzmocnienie więzi i jedności między małżonkami, aby nastawienie teściów możliwie nie wpływało na relacje w małżeństwie. Trzeba o tym rozmawiać w małżeństwie unikając tonu pretensji, choć to bywa trudne. Jeśli obiektem zazdrości jest żonaty syn, czy zamężna córka, to powinni oni podejmować jakąś rozmowę na ten temat, każde ze swoimi rodzicami.

Rzeczą męża i żony jest zrozumienie oraz wybór pierwszeństwa relacji małżeńskiej, co nie oznacza jakiegoś porzucenia rodziców, ale pociąga za sobą naturalną konieczność zmiany modelu kontaktów z nimi oraz skupienia się na żonie, czy mężu.

Czasem trzeba skonfrontować się stanowczo, lecz nie agresywnie z teściem, czy teściową, jasno mówiąc o swoich odczuciach. W przypadku narastania trudności warto bardziej szczegółowo poradzić się kogoś rzeczywiście doświadczonego oraz życzliwego, aby małżeństwo nie ulegało destrukcji z powodu zachowań teściów, na które na ogół młodsze pokolenie nie ma zbyt dużego wpływu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *