Mąż przejawia agresywne zachowanie, a świadkiem tego jest córka. Co robić?

Mąż przejawia agresywne zachowanie, a świadkiem tego jest córka. Co robić?

Witam, ja też mam problem z mężem. Mój mąż jest bardzo nerwowy. Wyprowadzają go z równowagi najmniejsze i głupie rzeczy. Potrafi wpaść w szał – bije siebie, trzaska rzeczami, wali pięściami w ścianę.

Cały czas twierdzi, że nikt go nie rozumie, a ja widzę tylko jego błędy, a nie błędy innych. Mamy córkę i wystarczy, że ona nie posłucha lub nie zrobi czegoś o co ją się poprosi, to on wpada w szał. Nigdy nie zrobił krzywdy ani mi, ani dziecku. Po prostu boje się, że jego zachowanie bardzo źle na nią wpływa, kiedy widzi jego agresje.

Nie wiem, jak mam mu pomóc. Chciałabym, żeby wszystko wróciło do normy, a on się tak nie denerwował.

Odpowiedź psychologa

Pani Agato,

zapoznając się z opisaną przez Panią sytuacją wnioskuję, iż problem nabrał już dużych rozmiarów. Zachowania męża, które Pani opisuje, świadczą o atakach złości i agresji kierowanej na Panią i dziecko.

Kiedy złość przeradza się w agresję?

Złość jest najbardziej „energetyczną” emocją, można nawet ją porównać do ładunku wybuchowego. Jako emocja jest ważna ponieważ mówi, że się z czymś nie zgadzamy. Natomiast forma wyrażania złości, jak rzucanie przedmiotami, uderzanie pięściami w ścianę czy krzyki, mówi już agresji. Konsekwencje agresji wymierzonej wobec Pani i dziecka są poważne: naruszają granice, wprowadzają poczucie braku bezpieczeństwa, uderzają w godność osobistą, wywołują poczucie słabości.

Jak postępować wobec agresywnego zachowania męża?

Wyznaczyć stabilne granice

W momencie szału męża, to co może Pani zrobić dla siebie i dziecka to zdecydowane postawienie granicy – STOP, nie zgadzam się na takie zachowanie. I opuścić pomieszczenie, w którym jest mąż. Warto zapowiedzieć konsekwencje, jakie się pojawią, jeżeli agresywne zachowania nie ustaną. Na przykład w postaci zgłoszenia przemocy domowej do służb porządkowych.

Znaleźć przestrzeń na rozmowę

Moment tak silnych emocji nie jest przestrzenią do rozmowy, natomiast jak sytuacja się ustabilizuje, warto wrócić do tego. Ma Pani prawo powiedzieć, jak się Pani czuje w momencie, kiedy mąż kieruje agresję na Panią. Wspólna rozmowa i próba podjęcia analizy sytuacji pomoże poszukać i nazwać prawdopodobne przyczyny agresywnego zachowania ze strony męża oraz poszukać rozwiązania problemu.

Z opisu, który Pani przesłała nie wiem, jak wygląda Państwa relacja „pomiędzy” wybuchami złości i agresją. Na pewno znaczące byłoby przyjrzenie się, jak radzicie sobie Państwo jako para z różnymi problemami życia codziennego.

Poszukać wsparcia – psychoterapia

Bardzo istotne w rozwiązaniu problemu będzie również analiza Pani zachowań chwilę przed atakiem szału męża – może okazać się, że nawet nieświadomie pewne Pani reakcje, strategie „podsycają” złość u męża. Jeżeli działa się automatycznie, niełatwo jest je dojrzeć samodzielnie. Dlatego też zachęcam Panią do zapisania się na konsultację do psychoterapeuty. W bezpiecznych warunkach będzie mogła Pani poszukać rozwiązań w tej trudnej sytuacji. Trzymam za Panią kciuki.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

3/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *