Mam 50 lat i straciłam pracę. Co mam ze sobą zrobić?

Mam 50 lat i straciłam pracę. Co mam ze sobą zrobić?

Nie wiem, co się ze mną dzieje. Jestem po pięćdziesiątce. Miesiąc temu straciłam pracę, ponieważ miejsce, w którym pracowałam uległo likwidacji. Od miesiąca szukam pracy ale utwierdziłam się w przekonaniu, że jestem stara, nie podołam obowiązkom, nie nauczę się szybko nowego. Nie wychodzę z domu, unikam kontaktu z ludźmi. Tylko siedzę w samotności i płaczę. Zwierzyłam się koleżance z problemu ale stwierdziła, że jestem leniwa bo szukam wymówek. Co mam ze sobą zrobić?

Dzień dobry,

Wyobrażam sobie, że była Pani związana z wcześniejszym miejscem pracy i informacja o likwidacji placówki musiała być dla Pani trudna. Utrata pracy to jeden z największych stresorów jakie napotykamy. Często powoduje to zachwianie w życiu i pytania: „co dalej?”, „co teraz mam ze sobą zrobić?”. Utrata pracy często przez ludzi jest kojarzona z utratą dużego kawałka swojego życia. Utratą sensu, a nawet utratą części swojej tożsamości.

Duży stres przekłada się na obniżony nastrój i poczucie beznadziejności. Jeżeli do tego dołożą się porażki na polu poszukiwania nowego zatrudnienia, może pojawić się negatywne przekonanie o sobie i o swoich umiejętnościach. Takie nagromadzenie negatywnych emocji i myśli o sobie jest ryzykiem wystąpienia depresji. Niestety brak wychodzenia z domu i izolowanie się od innych tylko będzie pogłębiało negatywne myśli oraz stan przygnębienia aż do powstania zobojętnienia wobec większości rzeczy. Tak więc żeby zapobiec takiemu stanowi rzeczy, byłoby bardzo dobrze jeżeli jednak nie rezygnowałaby Pani z aktywności, z rzeczy które do tej pory sprawiały Pani radość, ze spotkań z ludźmi, z którymi lubi Pani przebywać.

Jest wiele osób, które zmieniają pracę po pięćdziesiątym roku życia i są zadowolone ze swojej zmiany. Faktycznie jest tak, że aby znaleźć satysfakcjonującą pracę potrzeba więcej czasu. Miesiąc to niedużo czasu. Czas do znalezienia nowej pracy także może być dobrze wykorzystany. Można się cieszyć tą chwilą przedłużonych wakacji i wreszcie sięgnąć po rzeczy i aktywności, na które nigdy nie było czasu. Nie ma też co zadręczać się myślami, że nie da Pani sobie rady w nowej pracy, ponieważ jeszcze nie wiemy jaka to będzie praca. A może właśnie przez pryzmat swojego doświadczenia będzie Pani w stanie zdecydowanie szybciej się wdrożyć w nowe obowiązki aniżeli młoda osoba bez Pani historii zawodowej. Przyjmuję zasadę, że nie ma co martwić się na zapas a należy reagować dopiero jak faktycznie problem wystąpi.

Skutecznie pomagamy przezwyciężyć trudności życiowe. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *