Jaka jest właściwa metoda leczenia zaburzeń osobowości?

Jaka jest właściwa metoda leczenia zaburzeń osobowości?

Witam. Mam zaburzenie osobowości (osobowość unikającą/lękową). Około dwa lub trzy lata temu podjąłem pierwsze leczenie. Rozmowy ze specjalistami mnie rozczarowały. Byłem informowany jak powinny zachowywać się osoby w moim wieku i jakie niesie to za sobą konsekwencje i zobowiązania. Ponadto po uzyskaniu podstawowych informacji o mojej bieżącej sytuacji oraz dzieciństwie. Odmawiano mi dalszych rozmów na ten temat. W związku z tym mam ambiwalentne odczucia.

Jaka jest właściwa metoda leczenia zaburzenia osobowości tj. osobowość unikającą (lekową)?

Panie Łukaszu,

Miał Pan bardzo dobrą intuicję udając się do psychoterapeuty w celu szukania pomocy i leczenia. Przykro mi, że spotkał się Pan z opisanymi ocenami i brakiem realnego wsparcia. Trudno mi powiedzieć co było przyczyną takich, a nie innych stanowisk terapeutów w odniesieniu do Pana osoby i Pana problemu.

Jeśli chodzi o „właściwe metody leczenia” to odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Jak w wielu różnych dziedzinach tak i tu jest kilka różnych sposobów zarówno rozumienia zaburzeń jak i technik pracy wspierających zmianę.

Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym i humanistycznym opiera się głównie na relacji, podstawową techniką pracy jest rozmowa i analiza obecnych zachowań i ich przyczyn. W nurcie poznawczo-behawioralnym i Gestalt oprócz rozmowy i analizy jest stosowanie wielu różnych, bardzo konkretnych technik terapeutycznych zarówno na sesji jak i poza nią w ramach pracy własnej.

Niezależnie jednak od nurtu psychoterapeutycznego celem pracy w sytuacji występowania zaburzeń osobowości unikającej jest uelastycznienie zachowań, postaw i sposobów myślenia. Ważnym jest skupienie się na poczuciu własnej wartości (najczęściej poczuciu gorszości), samooceną, poczuciem niedostosowania, lękiem przed odrzuceniem, (nad)wrażliwością na krytykę czy unikaniu relacji międzyludzkich. Terapia może obejmować oczywiście również inne aspekty trudności, w zależności od problemów doświadczanych przez konkretnego Pacjenta.

Zachęcam Pana do podjęcia próby znalezienia odpowiedniego psychoterapeuty i rozpoczęcia właściwej formy leczenia. Być może w szukaniu specjalisty pomocna będzie dla Pana krótka lista informacji, które warto zweryfikować przed zapisaniem się na sesję. Choć polskie prawo nie narzuca takich wymagań to jednak zachęcam, aby szukał Pan terapeuty, który jest magistrem psychologii, ukończył 4-letnie studium psychoterapii, posiada certyfikat psychoterapeuty lub obecnie jest w procesie uzyskiwania takiego dokumentu oraz ma doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami osobowości. Z praktyki wiem, że większość terapeutów, którzy spełniają powyższe warunki zamieszczają takie informacje na stronie internetowej (swojej własnej lub na stronie poradni), a jeśli ich Pan nie znajduje ma Pan prawo o to zapytać.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skutecznie pomagamy osobom cierpiącym z powodu zaburzeń osobowości.

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *