Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Mam problem ze spaniem 10-letniej córki. Ma swój pokój ale w nocy przychodzi do mnie. Co zrobić, aby córka zaczęła sama spać?

Odpowiedź psychologa

Pani Anno,

usypianie dziecka i kładzenie go do łóżka jest jednym z najtrudniejszych i chyba najbardziej denerwujących zadań rodzicielskich. Otóż, są dzieci, którym zasypianie nie nastręcza trudności, ale są również dzieci u których od momentu narodzin aż do wieku dojrzałego spanie sprawia wiele problemów.

Zastanawiam się jak długo trwa ta trudność. Czy Pani córka wcześniej przesypiała noce? Czy raczej to co Pani opisuje jest stałym elementem Waszego życia?

Czemu dziecko nie chce samo spać?

Jeżeli owa trudność jest czymś nowym, należałoby zbadać jakie są tego przyczyny. Czy w ostatnim czasie nastąpiły jakieś znaczące zmiany w Waszym życiu rodzinnym? Narodziny nowego dziecka, śmierć w rodzinie, problemy małżeńskie rodziców, rozwód, nowy partner, bardziej aktywne życie towarzyskie – wszystko to może zaburzać sen.

Jak układają się relacje rówieśnicze córki? Jak sobie radzi z nauką i stresem z tym związanym? Jest sporo zmiennych, które mogą mieć wpływ na trudności z zasypianiem.

Jeżeli jednak jest to trudność, która towarzyszy Wam „od zawsze”, może to znaczyć, że jest to nawyk czyli zachowanie wyuczone. Problem z samodzielnym spaniem pojawia się często w tych domach, w których rodzice nie potrafią postawić granic i nie są w stanie udźwignąć niezadowolenia dziecka. Zwykle wiąże się to z brakiem umiejętności brania odpowiedzialności za dziecko i zachwianiem ról – kto jest rodzicem a kto dzieckiem.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że córka może być dzieckiem o wrażliwym temperamencie i może przeżywać różnego rodzaju niepokoje, stąd potrzeba bliskości w nocy.

Trzeba koniecznie pamiętać, że trudności z zasypianiem są rzeczywistym problemem, ale nie wynikiem złego charakteru, uporu czy intencji, aby rodzicom/opiekunom zrobić na złość.

Mniej więcej do dwóch i pół roku dzieci mają trudność z zasypianiem. Od trzeciego roku życia zasypianie sprawia zazwyczaj o wiele mniej kłopotów. Ale w wieku 8 i 10 lat problem znowu może narastać. Związane jest to z nowym nastawieniem dziecka do rodziców, obowiązków i tego co aktualnie przeżywa. W wieku 10 lat pojawia się dużo lęków. Niektóre dzieci boją się ciemności, przestępców, pojawiają się lęki związane ze zwierzętami. Mogą także bać się zostać same w domu, a nawet same w swoim pokoju.

Na ogół rodzice uznają, że wpuszczenie dziecka do łóżka nie robi nikomu krzywdy, a zaspakaja potrzeby dziecka. I jest w tym sporo racji. Jednak jeżeli moje dziecko ma już 10 lat, mogę oczekiwać, aby jednak spało w swoim łóżku. Myślę, że dobrze jest, aby każdy z domowników miał swoją przestrzeń do spania.

Jak nauczyć dziecko spać w swoim pokoju?

Co może być pomocne? Nie ma jednej niezawodnej metody. Oprócz rozmowy :) Na początku zachęcam, aby porozmawiać z córką o jej trudnościach ze spaniem, zapytać ją czego się obawia, a następnie wspólnie poszukać rozwiązań. Wspólne szukanie rozwiązań sprawia, że uczymy dziecko brać odpowiedzialność za swoje zachowanie i podjęte działanie. Co więcej, jeżeli samo zaproponuje jakieś rozwiązanie, jest większa szansa, że je wdroży w życie. A metody? Czytanie, cicha relaksująca muzyka, przygaszone światło, itd. Jeżeli córka przychodzi do Pani noc w noc, można sporządzić harmonogram ustalający ile nocy w tygodniu dziecko śpi samo, a ile z Panią (praca nad stawianiem granic).

Pani Anno, mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna. Serdecznie Panią pozdrawiam!

Prowadzimy poradnictwo wychowawcze dla rodziców doświadczających trudności z dzieckiem. Pracujemy także online.

 

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *