Czy studia psychologiczne pomogą mi zrozumieć siebie?

Czy studia psychologiczne pomogą mi zrozumieć siebie?

Dzień dobry,

chcę zapytać czy pójście na studia psychologiczne pomogą mi zrozumieć siebie? Chodziłem już na wiele różnych terapii. Miałem sesje z psychologiem i psychiatrą. Nie jestem w stanie z nimi normalnie rozmawiać. Jeden z psychologów nawet powiedział mi, że wszystko co dzieje się w mojej głowie to dla niego za dużo.

Chcę w końcu zrozumieć co jest ze mną nie tak, ale nie mogę o tym rozmawiać. Bardzo chcę iść na jakieś studia. Mam dylemat między psychologią a innym kierunkiem, ale skłaniam się ku temu pierwszemu właśnie dlatego, aby po prostu siebie zrozumieć.

Odpowiedź psychologa

Panie Marcelu,

trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytanie. Studia z definicji służą pogłębianiu wiedzy i niezależnie od przedmiotu, uczą nas krytycznego myślenia i metod poznania. W tym kontekście psychologia jest centralnie zainteresowana zrozumieniem procesów poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych człowieka, a więc bez wątpienia wspiera również autorefleksję.

Należy jednak rozgraniczyć tak rozumianą motywację „naukową” od pragnienia rozwiązania indywidualnych problemów czy ograniczeń. Jednym z podstawowych założeń badawczych jest dystans do przedmiotu nauki, który trudno zachować (szczególnie na początku drogi naukowej) wobec samego siebie. Oczywiście dotyczy to wszystkich zainteresowanych studiowaniem psychologii, a proces nauki zakłada wsparcie studenta w tym właśnie wyzwaniu. Dlatego zachęcam do kontynuowania pracy „nad sobą” przy wsparciu specjalisty, co umożliwia zbudowanie szerszej perspektywy rozwojowej.

Prowadzimy konsultacje diagnostyczne. Zapytaj Nas o szczegóły.

 

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *