Od paru miesięcy boję się folii. Jak zwyciężyć z tą fobią?
Witam! Od paru miesięcy boję się folii, a mianowicie zakrztuszenia nią. Boję się, że pewnego dnia, przez przypadek znajdzie się na moich palcach, dotknie ust i wciągnę ją razem z powietrzem. Dzisiaj miałam blokadę oddechu, prawdopodobnie przez flegmę spływającą po tylnej ścianie gardła. Bardzo bałam się, że może to folia i jest gdzieś przyklejona w tchawicy, a jak będę spać to się odklei i „wciągnę” ją dalej i się uduszę.
Nie daje mi to normalnie funkcjonować. Kiedy siadam w pociągu, najpierw patrzę dyskretnie na siedzenie, czy nie ma na nim żadnej folii. Mam już dość, chcę to zmienić. Proszę o pomoc i pozdrawiam.
Odpowiedź psychologa
Droga Pani Gabrielo,
zapoznałam się wnikliwie z Pani opisem problemu i w kilku krokach poniżej zaproponuję konkretne rozwiązanie. Tak, jest realna szansa na pozbycie się tego problemu i funkcjonowanie w sposób dla Pani satysfakcjonujący.
Fobia specyficzna – czym jest?
Opisuje Pani szczegółowo w postaci obawy przed zakrztuszeniem się folią jeden z rodzajów fobii, jaką jest fobia specyficzna.
Fobia jest to uporczywy, silny lęk przed sytuacjami lub przedmiotami, które nie stanowią realnego zagrożenia. W momencie kontaktu z tym przedmiotem/sytuacją następuje silna reakcja organizmu w postaci „walcz lub uciekaj”.
Fobia specyficzna będzie reakcją bardzo silnego lęku na konkretny przedmiot, w Pani sytuacji jest to obawa przed zakrztuszeniem się folią.
Przyczyny fobii specyficznych
Jak w przypadku wielu innych zaburzeń i dolegliwości psychicznych, również przyczyny fobii specyficznych są złożone i wieloczynnikowe, między innymi czynniki biologiczne, psychologiczne oraz środowiskowe.
Szczególnie pomocną w zrozumieniu oraz poradzeniu sobie z fobią specyficzną jest tzw. teoria uczenia się, która przedstawia wyjaśnienie objawów jako zachowań wyuczonych, w związku z czym w toku leczenia można się ich oduczyć.
Leczenie fobii specyficznych
Pani Gabrielo, najskuteczniejszą i przebadaną przez wiele lat metodą leczenia fobii specyficznych jest terapia poznawczo-behawioralna. W ramach terapii, która oparta jest na konkretnej strukturze spotkań (około 15-20 spotkań) stosuje się różne techniki, wśród nich tzw. systematyczną desensytyzację. Jest to technika oparta na stopniowym oswajaniu reakcji lękowej poprzez konfrontowanie jej z bodźcem, który ten lęk wywołuje.
Zachęcam Panią do podjęcia możliwie szybko decyzji o terapii. Niestety, nieleczony lęk będzie narastał w siłę i leczenie może trwać dłużej.
Trzymam mocno za Panią kciuki i pozdrawiam!
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!