Unikam konfrontacji podczas kłótni. Czy to jakieś zaburzenie?

Unikam konfrontacji podczas kłótni. Czy to jakieś zaburzenie?

Kłótnie niszczą moje przyjaźnie

Po pewnym czasie odcinam się od każdego przyjaciela bez przyczyny. Po prostu pojawia się jakaś (może być niewielka) kłótnia, wówczas postanawiam odciąć się od tej osoby i znaleźć nową. Postępuję tak ze wszystkimi przyjaciółkami. Chciałabym to zmienić ale zawsze kończy się tak samo. Czy to jakieś zaburzenie?

Odpowiedź psychologa

Pani Kornelio,

odpowiedzi na Pani pytanie pozwolę sobie udzielić od końca. Aby móc stwierdzić czy to zaburzenie, potrzeba więcej danych, a do tego jest potrzebna konsultacja z psychoterapeutą.

Unikanie konfrontacji w obliczu konfliktu

Z Pani listu jednoznacznie wynika, że taki sposób funkcjonowania w relacjach jest dla Pani źródłem swoistego cierpienia (dyskomfortu psychicznego). Utrudnia to Pani nawiązanie i budowanie długotrwałych relacji. A to wprost zaburza Pani funkcjonowanie w świecie społecznym. Wydaje się, że u podłoża takiej strategii radzenia sobie w relacjach jak unikanie konfrontacji w obliczu konfliktu, stoją emocje na tyle silne, że się Pani wycofuje. Oczywiście może to być lęk, silne poczucie krzywdy. Być może próba odreagowania swojej złości poprzez wycofanie kontaktu z osobą, z którą się Pani kłóci.

Od razu ciśnie mi się na usta pytanie o te konflikty: czego dotyczą owe kłótnie, na jakim etapie relacji się pojawiają, oraz jak Pani sobie próbuje radzić w trakcie ich przebiegu. Zawsze jest jakaś przyczyna, ale niekiedy nie potrafimy jej nazwać, zrozumieć. Zazwyczaj u podłoża nabytych strategii radzenia, kryją się nasze doświadczenia i nieuświadomione emocje.

Myślę, że niezależnie od źródła problemu, istnieje oczywiście możliwość zrozumienia prezentowanego przez Panią mechanizmu i jego modyfikacji. Gorąco zachęcam do konsultacji ze specjalistą i wierzę, że jest Pani w stanie dokonać zmiany w swoim życiu, jeśli widzi Pani taką potrzebę i doświadcza Pani strat, które wynikają z opisywanego przez Panią sposobu radzenia sobie.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami! Pracujemy także online.

Kacper Fic - psycholog, psychoterapeuta
Specjalizuje się w terapii zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju, z uwzględnieniem ich w przebiegu zaburzeń osobowości. Pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym. Pracuje też z osobami mającymi trudność z budowaniem i utrzymaniem bliskich relacji. Czytaj więcej…
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *