Moje dziecko boi się, że zachoruję z powodu palenia papierosów. Jak z nim rozmawiać?

Moje dziecko boi się, że zachoruję z powodu palenia papierosów. Jak z nim rozmawiać?

Dzień dobry! Palę papierosy… Mąż tego nie tolerował. Jest przeciwnikiem i tak nastawił dziecko (12 lat)… Jesteśmy po rozwodzie. Kiedy dziecko jest ze mną staram się przy niej nie palić, ale zdarza mi się. Czasami  jej reakcją na moje palenie jest płacz. Często są prośby, abym nie paliła. Pojawia się także lęk, że umrę lub zachoruję. Odbieram to jako szantaż emocjonalny. Chwilami jestem bezradna. Nie chcę kłamać dziecku, a nie jestem też gotowa rzucić palenia. Z lękami dzieci trudno walczyć, a nie wiem jak mam je rozwiać. Przecież nie tylko palacze chorują! W jej szkole często są kampanie przeciw paleniu, gdzie nacisk jest na uświadomienie jakie choroby wywołuje palenie… i to pogłębia jej lęki. Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje co robić lub czego nie robić. Dziękuję,

Agnieszka

Pani Agnieszko,

Z opisywanej przez Panią sytuacji wynika, że czuje Pani, że znalazła się w trudnym położeniu. Z jednej strony jest chęć palenia papierosów, a z drugiej obawa przez emocjonalną reakcją córki. Ma Pani rację pisząc, że ciężko jest walczyć z lękiem dziecka.

Przede wszystkim wydaję mi się jednak, że to bardzo dobrze, że córka jest świadoma zagrożeń wynikających z palenia papierosów. Całe szczęście, że dzieci są obecne dobrze edukowane na ten temat w szkołach. Z tego powodu my dorośli, powinniśmy się tylko cieszyć, ponieważ ryzyko, że wpadną w nałóg jest miejmy nadzieję mniejsze.

Jeżeli chodzi o Panią i Pani córkę… jeżeli Pani nie chce rzucić palenia to sugerowałabym na pewno unikanie robienia tego w towarzystwie córki. Jeżeli dla niej jest to tak przykra sytuacja, to nie trzeba narażać dziecka na niepotrzebny stres. Jednak jeśli chce Pani być z córką szczera, to może mogłaby Pani z nią porozmawiać o tym, że jest to nałóg, który dorośli ludzie czasem mają i faktycznie jest on szkodliwy dla zdrowia, ale też nie jest łatwo z nim zerwać. Być może warto by obiecać córce, że będzie Pani ograniczać palenie i w miarę możliwości spróbuje je całkowicie rzucić? Myślę, że byłoby to rozwiązanie korzystne dla Was obu.

Jeżeli chodzi o choroby, które wywołuje palenie, to rzecz naturalna, że córka boi się i martwi się o Pani zdrowie. Może warto porozmawiać z córką o stanie swojego zdrowia? Powiedzieć, że wszystko jest w porządku i obiecać regularne poddawanie się badaniom?

Jeśli będzie Pani kiedyś gotowa i podejmie decyzję, że chciałaby skończyć z nałogiem to wsparcie i pomoc w tym temacie można uzyskać bezpłatnie z wielu miejscach m.in. na stronach internetowych, gdzie konsultanci przygotują dla Pani plan rzucenia palenia.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *