Dlaczego dochodzi do zdrady?

Mój chłopak nie chce mówić o swoich problemach. Jak przekonać go do rozmowy?

Dzień dobry! Mój problem dotyczy chłopaka. Od pewnego czasu jest bardzo nerwowy, drażliwy i nie potrafi nad sobą zapanować. Taki stan utrzymywał się przez kilka miesięcy w pracy. W czasie 2-tygodniowego urlopu jego zachowanie stopniowo się zmieniało. Był wtedy bardziej radosny, spokojny, czuły, kochany. Jednak 2 dni po skończonym urlopie na nowo wróciły oschłość i obojętność. Nie chciał się spotykać. Na rozmowę na temat jego problemów nie ma co liczyć, jedyna odpowiedź to “nie wiem”. Nie chce skorzystać z pomocy psychologa. A na próby rozmów reaguje nerwowo. Co mam robić, żeby mu pomóc? Jak namówić go na rozmowę i w jaki sposób z nim rozmawiać? Z góry dziękuję za odpowiedź, 
Maria

 

Pani Mario,

z Pani pytania wnioskuję, że jest Pani w związku z chłopakiem przynajmniej od kilku miesięcy i, że jest on osobą, na której Pani bardzo zależy. Zauważa Pani, że jego złe samopoczucie, drażliwość, oschłość emocjonalna, a także unikanie kontaktów z Panią są zależne od pracy. Ma też Pani wrażenie, że sięgnęła Pani po wszelkie możliwe, znane Pani sposoby dotarcia do chłopaka. Pytanie dotyczy tak na prawdę tego, jak rozmawiać i jak namówić chłopaka na rozmowę.

Wiele zależy tutaj od bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego, co konkretnie Pani mówi oraz jak konkretnie chłopak reaguje na Pani głos i słowa. Jeśli chodzi o próby złapana kontaktu oraz znalezienia czasu na rozmowę, to może Pani się na taką rozmowę spróbować z chłopakiem umówić, przedstawiając Pani potrzeby i uczucia. Na przykład może Pani użyć tak zwanych komunikatów Ja i powiedzieć: “Chcę…, Potrzebuję…, Myślę, że …., Wydaje mi się, że…” i opowiedzieć o swoich emocjach, o tym, że jest Pani przejęta, że smutno Pani bez niego, że tęskni Pani za… .

Jeśli otrzymuje Pani odpowiedź “nie wiem”, to być może on na prawdę nie wie, nie widzi, nie czuje, nie zauważa zmian w swoim zachowaniu. Jeśli tak, to może potrzebuje trochę czasu na zauważenie problemu, który dla Pani może wydawać się oczywisty. Być może uda się do niego dotrzeć na przykład pisząc list albo wiadomość i poczekać na odpowiedź. Może też mu Pani zaproponować wspólne udanie się na wizytę do terapeuty pary i tam próbować porozmawiać z chłopakiem.

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *