Dlaczego jestem nerwowa?

Dlaczego jestem nerwowa?

Witam, szukam jakiejkolwiek pomocy, niewiem co mam robić ze sobą od ostatniego czasu. Jestem żoną i mamą dwójki dzieci – pierwsze dziecko ma 3 lata a drugie dziecko 3 miesiące. Ostatnio pojawia się coraz więcej kłótni z mężem. Ciągle słyszę, że wszystko robię źle, jestem niedoceniana. Z czasem zrobiłam się bardzo nerwowa. Wybucham, podczas kłótni krzyczę. Nie potrafię powstrzymać nerwów, gdy starsze dziecko coś źle robi np. złe zachowanie, płacz – już mnie zaczyna trząść i od razu podchodzę do niej z krzykiem. Jestem jednym wielkim kłębkiem nerwów.

Dzień dobry,

napisała Pani, że „z czasem zrobiłam się bardzo nerwowa”. Warto zadać sobie pytanie od kiedy zauważyła Pani tę zmianę? Od kiedy jest Pani bardziej wybuchowa? Czy Pani nerwowość pojawiła się po urodzeniu najmłodszego dziecka? Czy zauważyła ją Pani już wcześniej? Warto się temu przyjrzeć.

Jest Pani mamą dwójki małych dzieci, które z racji swojego wieku są bardzo absorbujące. Jeżeli ciężar opieki nad dziećmi oraz prowadzenie domu są tylko na Pani barkach, może się Pani czuć znacznie obciążona. Niedawno urodziła Pani drugie dziecko. Zmiany hormonalne z tym związane oraz deprywacja snu znacząco wpływają na zmienność nastroju, większą drażliwość oraz zmęczenie. Być może zmianie uległy Państwa relacje oraz układ rodzinny, w którym dotychczas pozostawaliście. Z Pani listu wybrzmiewają również trudności w porozumiewaniu się z mężem, co bardzo znacząco wpływa na ogólny dobrostan psychiczny. Może się okazać, że to czego Pani doświadcza to smutek, złość, rozgoryczenie i frustracja.

Co może Pani zrobić?

Warto poprosić bliskich o konkretną pomoc i wsparcie, szczególnie w czynnościach dnia codziennego, np. zrobienie zakupów, ugotowanie obiadu.

Warto poszukać wsparcia innych kobiet, które są w podobnej sytuacji, np. grupa wsparcia. Zrozumienie, że to doświadczenie jest doświadczeniem wielu kobiet, przynosi ulgę.

W ramach szukania wsparcia dla siebie warto również poszukać konsultacji psychologicznej. Może się okazać, że wystarczy kilka spotkań aby poczuć się lepiej.

Dodatkowo warto wybrać się do terapeuty pary, który pozwoli Wam nazwać to, co się dzieje w Waszym związku i wskaże kierunek do pracy.

Przede wszystkim zachęcam jednak do tego, aby zadbała Pani o Swoje potrzeby, odpoczynek i relaks. Jak mówi porzekadło ludowe „Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko”.

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *