Dotykanie biustu przez ojca. Czy to molestowanie?

Dotykanie biustu przez ojca. Czy to molestowanie?

Dzień dobry, mam dosyć krępujące pytanie ale postanowiłam je zadać. Tym bardziej, iż wizyta u psychologa jest w dosyć odległym terminie. Czy dotykanie biustu nastoletniej dziewczyny przez jej ojca można już nazwać molestowaniem? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedź psychologa

Pani Mario,

według definicji za molestowanie seksualne uznaje się, każde nieakceptowalne zachowanie seksualne. W kontekście dzieci, każde zachowanie, które przekracza intymną granicę cielesną dziecka – jest molestowaniem. Problem polega na tym, że dzieci nie zawsze jeszcze wiedzą, co mieści się w granicach normy, a co nie. Jakie zachowania dorosłych są dopuszczalne względem dziecka. To jest zadanie rodzica – nauczyć swoje dzieci, że np. jedyną osobą, której możemy pokazać sfery intymne powinien być lekarz i też jedynie wtedy, gdy są do tego wskazania. To nie lada wyzwanie, nauczyć dziecka tych granic i uszanować jego intymność, np. w okresie, gdy zaczyna się u niego pojawiać wstyd związany z nagością.

Nie ma żadnych powodów czy wytłumaczenia, dlaczego ojciec miałby dotykać piersi swojej nastoletniej córki. Jest to wyraźne przekroczenie granic, co więcej dotykanie sfer intymnych nieletniej klasyfikujemy jako czyn o charakterze pedofilskim. Z listu nie wynika, czy sytuacja dotyczy Pani, ale jeśli tak, to ma Pani pełne prawo zareagować i nie godzić się na takie zachowanie. A każdy dorosły, który wie o tej sytuacji, ma obowiązek reakcji i zgłoszenia tego do odpowiednich służb.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *