Jak pomóc choremu na depresję Sensity.pl

Choroba siostry destrukcyjnie wpływa na moje życie. Co robić w takiej sytuacji?

Witam! Moja siostra (l. 29) od kilku lat (z przerwą) chodzi na wizyty do psychologa, ma depresję. Niestety terapia jej nie pomaga. Są dni lepsze, ale są też takie, w których przechodzi załamanie, ma napady paniki. W skrócie cały jej problem polega na tym, że czuła się niedoceniana jako dziecko, a teraz jest bardzo samotna, nie potrafi zbudować szczęśliwego związku, ustabilizować się. Ja (l. 20) też mam pewne problemy ze sobą i od około roku chodzę na psychoterapię. O kilku miesięcy mieszkam razem z siostrą. Przyjechałam na studia do miasta, w którym ona mieszkała już od kilku lat. Nie mogę patrzeć na to, w jakim jest stanie, ale nie mam pojęcia w jaki sposób jej pomóc. Nie chcę żeby jej stan wpływał na moje życie. W tym momencie tak jest, chociaż staram się z tym walczyć, bo mnie to niszczy. Co robić w takiej sytuacji?

Marta

 

Witam Pani Marto,

Z Pani listu wynika, że w ciągu ostatnich miesięcy zaszło w Pani życiu sporo ważnych, ale i trudnych zmian związanych z przeprowadzką, studiami, rozpoczęciem bardziej samodzielnego życia, zmianą otoczenia. Już samo to jest sporym obciążeniem dla większości młodych ludzi. Jest to też czas, gdy w sposób szczególny należy zadbać o siebie, budować nowe relacje towarzyskie, skupić się na studiach i planach na przyszłość. Fakt, że mieszka Pani z bliską osobą chorą na depresję jest faktyczne bardzo trudny i emocje, które mogą Pani towarzyszyć, takie jak frustracja, złość czy smutek, są całkowicie zrozumiałe.

Rozumiem, że chciałaby Pani pomóc siostrze, ale musi Pani wiedzieć, że poza byciem przy niej, rozmową czy wsparciem, ma Pani ograniczone możliwości. Bardzo dobrze, że siostra jest pod opieką specjalisty. Jeśli jednak stany depresyjne trwają od wielu lat może warto by było zaproponować siostrze rozważenie konsultacji psychiatrycznej? Czasami konieczne jest leczenie farmakologiczne, o czym oczywiście powinien zdecydować lekarz.

Podjęła Pani psychoterapię, proszę także porozmawiać ze swoim terapeutą o trudnościach związanych z chorobą siostry i o tym jak jej stan psychiczny wpływa na Panią. W trakcie własnej terapii można wypracować najbardziej konstruktywne sposoby radzenia sobie z tą sytuacją. Być może w swoim miejscu zamieszkania ma Pani grupy terapeutyczne dla osób, których bliscy chorują na depresję. Jeśli tak, warto by było z takiej grupy skorzystać.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *