Czy nauczycielowi wypada umieszczać swoje zdjęcia w internecie na portalu dla modeli?

Czy nauczycielowi wypada umieszczać swoje zdjęcia w internecie na portalu dla modeli?

Czy nauczycielowi wypada umieszczać swoje fotografie (w internecie na portalu dla modeli) z dużym misiem lub lizakiem wykonane na terenie szkoły? Zaznaczam, że są to fotografie pozowane, spojrzenie nauczyciela można określić jako “uwodzicielskie”. Czy to przystoi wychowawcy młodzieży? Czy może to świadczyć o “pewnych'” skłonnościach? Jak powinny zareagować władze szkoły? Jakie mają narzędzia prawne? Zaniepokojony rodzic,
Maria

Pani Mario,

W takim przypadku warto, jak myślę, kierować się zarazem swoim poczuciem moralnym, jak też przyjętymi społecznie oraz w danej szkole zasadami i normami.

Na pewno ewentualna rozmowa Dyrekcji z nauczycielem powinna dotyczyć Pani (a może i innych rodziców) negatywnych wrażeń lub co najmniej poważnych wątpliwości związanych z taką publikacją w internecie. Dyrekcja szkoły jest gospodarzem na swoim terenie, a szkoła jako placówka oświatowa działa z kolei z mandatu społecznego, zwłaszcza rodziców dzieci i młodzieży. Nauczyciel zobowiązany jest do respektowania szczególnego charakteru swojej misji zawodowej i jako osoba publiczna pełniąca taką misję jest zobowiązany do uwzględniania opinii rodziców w zakresie wychowania ich dzieci. Dyrekcja placówki z kolei, zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdorazowo może udzielić zgody (lub nie) w przypadku wykorzystywania terenu szkoły do działań innych niż są przewidziane bezpośrednio w jej statucie. Wizerunek szkoły podlega ochronie prawnej.

Natomiast wnioskowanie o “pewnych skłonnościach” (jakich?) na podstawie tego typu fotografii może być wysoce nieuprawnione i zawodne. Jest to materia delikatna i nadaje się raczej do ewentualnej rozmowy o możliwym społecznym odbiorze (zamierzonym przez autora lub nie) publikowania zdjęć na tego typu portalach oraz stylu tych fotografii. Bywa też, że tego rodzaju zdjęcia publikowane są jako żart lub rodzaj żartobliwej prowokacji. Wtedy ich ocena pozostaje kwestią gustu i poczucia humoru.

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *