Mam napady złości

Mam napady złości. Do jakiego specjalisty się udać?

Kiedyś chorowałam na depresję i nerwicę lękową. Później wszystko się ułożyło, czułam się dobrze. Ale ostatnio mam napady złości, na wszystkich krzyczę. Do tego stopnia, że w złości zerwałam ze swoim chłopakiem (po trzech latach związku). Czy powinnam udać się do psychiatry? A może terapia partnerska byłaby lepsza? Wiem, że moje napady złości spowodowane są jego uporem i brakiem porozumienia. Do jakiego specjalisty się udać? Pozdrawiam,

Hania

 

Pani Hanno,

złość, jak każda inna emocja, sama w sobie nie jest negatywna. Może nam pokazywać kiedy ktoś przekracza nasze granice, kiedy coś trudnego wydarza się w naszym życiu lub może pojawić się w sytuacji odczuwania jakiegoś braku. Problemy z opanowaniem złości mogą mieć różne przyczyny m.in. nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, znajdowanie się w sytuacji kryzysowej, przedłużający się stres, bezradność.

Mając na uwadze Pani wcześniejsze trudności, dobrze byłoby sprawdzić czy obecnie zwiększona drażliwość nie jest związana z ewentualnym nawrotem choroby (zwiększona drażliwość jest charakterystyczna m.in. dla depresji).

Jeśli Pani złość jest związana jedynie z sytuacjami przeżywanymi w relacji z partnerem, wspólna konsultacja psychologiczna i znalezienie drogi do budowania dojrzałej oraz trwałej relacji, mogłyby okazać się pomocne. Jeśli jednak zwiększoną drażliwość obserwuje Pani również w kontakcie z innymi osobami, bardziej zachęcałabym do indywidualnego kontaktu z psychoterapeutą, który pomógłby w zrozumieniu Pani trudności oraz postawił właściwą diagnozę.

2 komentarzy:
 1. Kucińska
  Kucińska says:

  Witam wczesniej wczesniej miałam depresje przez dwa lata nie wychodziłam z domu po się bałam to tego doszły częste lęki wybuchałam agresją teraz mam napady złości. 5 minutowe ale często sie zdążają jak mogę. Sobie stym poradzić. I do jakiego lekarza. Powinnam sie zgłosić. Proszę o pomoc

  Odpowiedz
  • Sensity
   Sensity says:

   Szanowna Pani, problemy depresyjne bardzo często idą w parze z zaburzeniami lękowymi. Bardzo często, stany depresyjne wywołane są problemami lękowymi. W pierwszej kolejności trzeba postawić diagnozę, co jest prawdziwą przyczyną Pani problemów. W tym celu zachęcamy do odbycia konsultacji z psychoterapeutą, który postawi diagnozę i zaproponuje plan leczenia. Jeśli wprowadzenie leczenia farmakologicznego będzie potrzebne, terapeuta o tym również Panią poinformuje.
   Pozdrawiamy serdecznie!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *