Kolejna porażka w pracy niszczy mnie i prowadzi do depresji
Bardzo proszę o pomoc, bo wpadam już w depresję. Podejmuję kolejną pracę, w której sobie nie radzę. Często gubię się w prostych sprawach. Zapominam i nie potrafię się zorganizować. To już kolejna praca, gdzie odbierają mnie jako osobę nieporadną oraz taką, która łatwo się poddaje, bo znowu mam zamiar odejść.
Zdarzają się takie sytuacje, że np. czytam jakieś informacje na temat dziecka (bo pracuję w przedszkolu) i jestem przekonana, że np. nie było w dokumencie telefonu rodziców. Po czym pani dyrektor pokazuje mi, że ten numer jest. Z tego wynika, że jakbym nie zauważała określonych rzeczy, zapominała co gdzie położyłam, co zrobiłam.
Nie radzę sobie w pracy. Muszę podjąć teraz decyzję – czy zostać na stanowisku nauczyciela i zacząć uzupełniające studia? Czy znowu uciec i szukać innej pracy? Wciąż mam przeświadczenie, że sobie nie poradzę. Co ma robić? Czy może najpierw zacząć się leczyć i tej pracy nie podejmować? Jednak jest to duża odpowiedzialność, a ja jestem taka nieogarnięta. Bardzo proszę o odpowiedź.
Kolejne porażki zawodowe niszczą mnie i prowadzą do depresji. Myślę, że to wszystko bierze się z tego, że byłam molestowana jako dziecko. Jednak to nie może kierować moim życiem, a tak jest, choć mam już prawie 40 lat.
Dzień dobry,
Pani Agnieszko, przede wszystkim gratuluję odwagi, że zabrała Pani głos we własnej sprawie.
W tym co Pani napisała pojawia się bardzo dużo wątków, którymi warto się zająć. Rozumiem, że jest Pani w takim punkcie Swojego życia, że chce Pani lepiej siebie zrozumieć i móc funkcjonować bez natrętnej myśli „nie radzę sobie”.
Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Najczęściej pierwszy epizod depresji pojawia się jako reakcja na silne stresujące wydarzenie życiowe (strata lub odrzucenie). Czynnikiem spustowym depresji może być niezwykle trudne wydarzenie (np. molestowanie seksualne). Może to być również cała gama potencjalnych czynników (np. stresująca praca, kontakty z innymi ludźmi) wpływających na pogorszenie funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego.
Osoby w depresji doświadczają deficytów w zakresie uwagi, funkcji wykonawczych oraz pamięci werbalnej. Jednocześnie łatwiej i szybciej spostrzegają negatywne informacje z otoczenia. W momencie, gdy taka negatywna informacja już się pojawi i skutecznie przyciągnie uwagę, trudniej się od niej oderwać. Warto skonsultować się z psychoterapeutą, który postawi diagnozę. Jeżeli będzie to konieczne, skieruje Panią do psychiatry, który oceni czy potrzebna jest farmakoterapia.
Ma Pani za sobą wielorazowe doświadczenie zmiany pracy. Podejmowanie teraz decyzji o kolejnej zmianie pracy, prawdopodobnie będzie powieleniem dotychczasowych strategii podejmowanych przez Panią, które wydają się mieć charakter unikowy. W nowej pracy stanie Pani przed podobnymi wyzwaniami oraz przed własnymi ograniczeniami.
Zachowania, które Pani podejmuje mogą być reakcją na schemat. Schemat to wzorzec nakładany na rzeczywistość lub na doświadczenie po to, aby ułatwić osobie ich zrozumienie, pośredniczyć w doświadczeniu i podpowiadać reakcje. Schemat to inaczej abstrakcyjny plan poznawczy, który pomaga interpretować informacje i rozwiązywać problemy. Mogą być pozytywne lub negatywne, adaptacyjne lub nieadaptacyjne. Wczesne nieadaptacyjne schematy to inaczej szkodliwe dla osoby wzorce emocjonalne i poznawcze, które wywodzą się z dzieciństwa i są powtarzane przez całe życie.
Schematy mają kluczowy wpływ na to jak człowiek myśli, czuje, w jaki sposób wchodzi w relacje z innymi. Schematy powodują, że człowiek odtwarza w dorosłym życiu te aspekty swojego dzieciństwa, które wyrządziły najwięcej szkód. Warto te schematy odkryć, aby znaleźć klucz do zrozumienia siebie.
Pani Agnieszko, gorąco Panią zachęcam do podjęcia własnej psychoterapii. Terapia nie wykluczy Pani z pełnienia różnych ról życiowych. Co więcej, właśnie to funkcjonowanie może ułatwić. Bardzo ważne jest to, aby miała Pani godne zaufania miejsce, gdzie można dzielić się swoimi emocjami oraz doświadczeniami.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!