Jak wspierać kolegę, który ma problemy psychiczne?
Mój kolega (32 lata) uważa, że jest gruby i chce schudnąć. Mało je, a jak zje to od razu bardzo dużo chodzi. Potrafi schodzić całe miasto na piechotę. Jest bardzo chudy. Jest mu zimno, trzęsie się i ma zimne ręce. Unika ludzi, chodzi bocznymi uliczkami. Unika także kontaktu wzrokowego. Ma wahania nastroju – jest przesadnie wesoły, a potem smutny. Nie dba ani o siebie, ani o mieszkanie. Mieszka sam. Mówił coś o agresywnej siostrze, że jest jak mafia, ma długie ręce i wszystkich dopadnie. Nie wiem czy to prawda… Wciąż chodzi w jednym ubraniu mimo, że mówił, że kupił sobie jakieś nowe rzeczy. Nie wiem czy jego rodzina wie co się z nim dzieje. Nie wiem czy on wypiera tę chorobę. Jak mogę mu pomóc?
Anna
Witam Pani Anno,
myślę, że słusznie się Pani niepokoi o swojego kolegę. Opisane przez Panią zachowania mogą wskazywać na wiele problemów natury psychicznej: od problemów z akceptacją, przez depresję, zaburzenia dwubiegunowe, lęk społeczny, anoreksję, czy też stany psychotyczne. Aby postawić jakąkolwiek diagnozę konieczny jest osobisty kontakt z pacjentem. To, co jest bardzo niepokojące w zachowaniu kolegi to problemy z rzeczywistą oceną swojego stanu. Opisane problemy mają najczęściej tendencję do przybierania na sile niż zanikania. Dlatego warto zacząć działać jak najszybciej.
Jak pomóc koledze? Pierwszym krokiem powinna być próba szczerej rozmowy, podczas której warto powiedzieć o swoich obawach oraz zasugerować wizytę u psychologa lub psychiatry. Dobrze jest jednak do takiej rozmowy się przygotować.
Warto przed spotkaniem poszukać odpowiednich specjalistów, sprawdzić opinie, lokalizacje i ich dostępność. To będzie duże ułatwienie dla znajomego. Często osobę z problemami emocjonalnymi przytłacza wizja zorganizowania pomocy dla siebie. Nawet znalezienie specjalisty wydaje się przeszkodą nie do pokonania. Dodatkowo można zaproponować pomoc w umówieniu spotkania, a nawet wspólnie wybrać się do specjalisty. Takie wsparcie zaufanej osoby często ułatwia pokonanie lęku i znacznie przyśpiesza pojawienie się pacjenta w gabinecie. Dopiero wtedy specjalista będzie mógł ocenić stan pacjenta, znaleźć nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny problemu, by móc skutecznie pomóc.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!