Czy emocje, które przeżywam, są zbyt przesadzone?

Czy emocje, które przeżywam, są zbyt przesadzone?

Dzień dobry, mam problem, który nie daje mi spokoju. Mam nerwicę, która charakteryzuje się tym, że gdy myślę o rzeczach stresujących, to fizycznie odczuwam przyspieszone bicie serca, ból oczu, ogólnie spięcie ciała. Od jakiegoś czasu mam nową dziewczynę. Wcześniej byłem w związku, w którym nie chciałem być. Byłem zazdrosny i wtedy pojawiły się pierwsze objawy nerwicy. Dziewczyna, z którą teraz jestem, pocałowała się z innym. Wybaczyłem jej, jednak od tego czasu jej nie ufam. Mimo, że dobrze nam się układa, ta myśl ciągle mnie męczy. Odczuwam wtedy przyspieszone bicie serca, uderzenia ciepła i tak dalej. Moje pytanie brzmi: czy należy sugerować się emocjami związanymi z nerwicą, czy to jest wyolbrzymione? Gdy jestem bardzo zdenerwowany, wtedy odczuwam wszystko zbyt mocno. Mam wrażenie, że przez to nie mogę do końca wybaczyć mojej dziewczynie. Jestem w rozsterce, ponieważ ciało ciągle mi przypomina o tej sytuacji, a dziewczyna stara się o mnie i obiecuje, że tamta sytuacja się nie powtórzy. Gubię się w tym wszystkim. Czy należy się sugerować emocjami? Czy one są zbyt przesadzone? Czy dlatego przeżywam wszystko mocniej?

Konrad

Panie Konradzie,

Pojawiające się w naszym życiu emocje oraz uczucia same w sobie nie są złe, a często ich doświadczanie jest dla nas wspierające i inspirujące. Jednak objawy, o których Pan napisał, wydają się wynikać z nadmiernego lęku oraz bezsilności, wywołanych z kolei poczuciem braku kontroli nad Pana nastrojem oraz zachowaniem.

Pierwszym krokiem do odzyskania kontroli jest zrozumienie stanu, w jakim się Pan znajduje. W tym najbardziej pomocna mogłaby się okazać psychoterapia, której celem nie jest jedynie pozbycie się objawów, ale znalezienie, zrozumienie i rozwiązanie ich przyczyn.

Psychoterapia mogłaby Panu pomóc w poradzeniu sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi, które najprawdopodobniej są reakcją na długotrwały stres, poczucie niepewności, zagubienia oraz braku zaufania. Szybkie bicie serca, ból oczu, napięcie ciała czy uderzenia ciepła są reakcją organizmu na przeżywane i tłumione emocje. Dostrzeżenie tej i/lub innych przyczyn może Pana doprowadzić do ogólnej poprawy kondycji fizycznej i psychicznej.

Zapytał Pan również czy powinien Pan sugerować się pojawiającymi się emocjami. Silne emocje często nie są najlepszym doradcą, ale też trudne albo wręcz niemożliwe jest zupełne odcięcie się od nich. W toku własnej pracy nad poznawaniem siebie i dochodzeniem do zrozumienia opisywanych przez Pana problemów, będzie miał Pan szansę na znalezienie konstruktywnych sposób radzenia sobie z doświadczanymi emocjami.

Wyobrażam sobie, że problemy, które Pan opisuje powodują na co dzień duży stres, niepewność oraz zmęczenie. Uważam, że nie powinien Pan zwlekać z rozpoczęciem terapii, ponieważ im dłużej objawy psychosomatyczne są podtrzymywane, tym większy ból powodują i tym trudniej będzie Panu sobie z nimi poradzić.

Skutecznie leczymy nerwicę i zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *