Czy emocje, które przeżywam, są zbyt przesadzone?
Dzień dobry, mam problem, który nie daje mi spokoju. Mam nerwicę, która charakteryzuje się tym, że gdy myślę o rzeczach stresujących, to fizycznie odczuwam przyspieszone bicie serca, ból oczu, ogólnie spięcie ciała. Od jakiegoś czasu mam nową dziewczynę. Wcześniej byłem w związku, w którym nie chciałem być. Byłem zazdrosny i wtedy pojawiły się pierwsze objawy nerwicy. Dziewczyna, z którą teraz jestem, pocałowała się z innym. Wybaczyłem jej, jednak od tego czasu jej nie ufam. Mimo, że dobrze nam się układa, ta myśl ciągle mnie męczy. Odczuwam wtedy przyspieszone bicie serca, uderzenia ciepła i tak dalej. Moje pytanie brzmi: czy należy sugerować się emocjami związanymi z nerwicą, czy to jest wyolbrzymione? Gdy jestem bardzo zdenerwowany, wtedy odczuwam wszystko zbyt mocno. Mam wrażenie, że przez to nie mogę do końca wybaczyć mojej dziewczynie. Jestem w rozsterce, ponieważ ciało ciągle mi przypomina o tej sytuacji, a dziewczyna stara się o mnie i obiecuje, że tamta sytuacja się nie powtórzy. Gubię się w tym wszystkim. Czy należy się sugerować emocjami? Czy one są zbyt przesadzone? Czy dlatego przeżywam wszystko mocniej?
Konrad
Panie Konradzie,
Pojawiające się w naszym życiu emocje oraz uczucia same w sobie nie są złe, a często ich doświadczanie jest dla nas wspierające i inspirujące. Jednak objawy, o których Pan napisał, wydają się wynikać z nadmiernego lęku oraz bezsilności, wywołanych z kolei poczuciem braku kontroli nad Pana nastrojem oraz zachowaniem.
Pierwszym krokiem do odzyskania kontroli jest zrozumienie stanu, w jakim się Pan znajduje. W tym najbardziej pomocna mogłaby się okazać psychoterapia, której celem nie jest jedynie pozbycie się objawów, ale znalezienie, zrozumienie i rozwiązanie ich przyczyn.
Psychoterapia mogłaby Panu pomóc w poradzeniu sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi, które najprawdopodobniej są reakcją na długotrwały stres, poczucie niepewności, zagubienia oraz braku zaufania. Szybkie bicie serca, ból oczu, napięcie ciała czy uderzenia ciepła są reakcją organizmu na przeżywane i tłumione emocje. Dostrzeżenie tej i/lub innych przyczyn może Pana doprowadzić do ogólnej poprawy kondycji fizycznej i psychicznej.
Zapytał Pan również czy powinien Pan sugerować się pojawiającymi się emocjami. Silne emocje często nie są najlepszym doradcą, ale też trudne albo wręcz niemożliwe jest zupełne odcięcie się od nich. W toku własnej pracy nad poznawaniem siebie i dochodzeniem do zrozumienia opisywanych przez Pana problemów, będzie miał Pan szansę na znalezienie konstruktywnych sposób radzenia sobie z doświadczanymi emocjami.
Wyobrażam sobie, że problemy, które Pan opisuje powodują na co dzień duży stres, niepewność oraz zmęczenie. Uważam, że nie powinien Pan zwlekać z rozpoczęciem terapii, ponieważ im dłużej objawy psychosomatyczne są podtrzymywane, tym większy ból powodują i tym trudniej będzie Panu sobie z nimi poradzić.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!