Wychowanie dzieci – co robić, gdy mąż się ze mną nie zgadza?

Wychowanie dzieci – co robić, gdy mąż się ze mną nie zgadza?

Mój dwuletni synek, zazdrosny o siedzącą na kolanach siostrę, pociągnął ją mocno za włosy. Z mężem ostro daliśmy mu do zrozumienia, że tak nie wolno. Za sekundę ponowił próbę. Mąż oczywiście skończył na samym ostrzeżeniu “bo pójdziesz do kąta”, mimo że dziecko zrobiło to samo przewinienie. Za chwilę kolejny raz mały złapał włosy córki. Posadziłam go na schodach w naszym stałym miejscu (zawsze ja). Po chwili kazałam mu wyjsć, ucałować siostrę w główkę i przeprosić. W tym samym momencie mąż wyciągnął serowe paluszki, którymi poczęstował obie córki oraz syna. I tu właśnie powstaje mój problem. Według mnie dziecko całkiem przestało myśleć o karze i skupiło uwagę na jedzeniu. Moim zdaniem mąż niepotrzebnie wyciągnął rękę do syna, bo wydaje mi się, że dziecko zamiast lekcji pokory dostało nagrodę. Mąż natomiast uważa, że nie powinnam karać oraz żałować dziecku jedzenia. Według niego to wcale nie była nagroda, bo to nie cukierek, tylko jedzenie. I z tym się nie zgadzamy. Według mnie dwulatek nie rozróżnia czy ser jest jedzeniem czy nagrodą. Suma sumarum, poróżniliśmy sie z mężem. Odesłał mnie do psychologa, bo źle postąpiłam. Więc pytam kto ma rację? Powiedziałam mężowi, że podważa moje decyzje, a potem ma pretensje, że dzieci się nie słuchają. Dziecko oczywiście za nic nie przeprosiło. Proszę o pomoc. Pozdrawiam,

Ania

 

Pani Aniu,

myślę, że poruszony problem wymaga raczej przyjrzenia się temu, jak przebiega Państwa współpraca jako rodziców w wychowywaniu dzieci oraz wzajemne relacje w małżeństwie. Większe, czy mniejsze niekonsekwencje w postępowaniu wychowawczym znacznie mniej odbijają się na dziecku niż kontrowersje między rodzicami, sprzeczki przy dziecku oraz utrzymujące się w domu napięcie.

Sądząc z opisu sytuacji Państwa rodzina będzie się mierzyć z zadaniami wynikającymi z okresu rozwojowego dzieci. Konfrontowanie się, pewien opór i konflikty (rozwojowo potrzebne) są nieuniknione i warto je spokojnie rozwiązywać w porozumieniu. Dlatego zachęcam do lektury artykułów o etapach rozwojowych dzieci oraz sposobach postępowania z nimi.

Na blogu poradni Sensity.pl zamieszczałem materiały o kolejnych fazach rozwoju dziecka i związanych z nimi „zadaniach rozwojowych”. Zachęcam do lektury.

 

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *