Czy wizyta u psychologa może mnie ukierunkować, abym dostał się do służby mundurowej?
Od dziecka interesowały mnie służby mundurowe. Dwukrotnie próbowałem dostać się do policji. Jednak uzyskałem negatywny wynik z badania psychologicznego multiselect. Rekruterzy nie udzielają odpowiedzi co jest powodem negatywnego wyniku. Czy wizyta u psychologa może mnie odpowiednio ukierunkować, gdy będę po raz kolejny podchodził do tego etapu?
Mateusz
Panie Mateuszu,
Wizyta u psychologa ma na celu pomoc w zgłaszanej trudności, czy problemie i jest czymś zupełnie innym niż badanie psychologiczne w ramach rekrutacji do służby.
Jeśli zgłosi się Pan do psychologa z prośbą o “odpowiednie ukierunkowanie” do kolejnego podejścia do testu psychologicznego dla kandydatów do Policji, to psycholog prawdopodobnie spyta, co konkretnie ma Pan na myśli mówiąc “ukierunkowanie”? Czy chodzi Panu o to, żeby tak się zaprezentować na rozmowie z psychologiem badającym w ramach rekrutacji, żeby pozytywnie rozpatrzył Pana kandydaturę?
Otóż psycholog, do którego trafi Pan na wizytę, nie będzie wiedział, jakimi wytycznymi kierować się będzie psycholog, który będzie Pana badał w ramach rekrutacji do służby. Może natomiast porozmawiać z Panem na temat motywacji do pracy w Policji, bilansu korzyści i niekorzyści wynikających z takiej a nie innej pracy, przyjrzy się razem z Panem powodom, dla których aż tak bardzo zależy Panu na tym, żeby dostać się właśnie do tego rodzaju pracy, podpowie, jak poradzić sobie z faktem niedostania się do służby, jak przeformułować swój cel na bardziej realny lub jak ugruntować się w aktualnej motywacji.
Badanie psychologiczne w ramach rekrutacji do służby ma na celu ocenę predyspozycji psychicznych do pełnienia danej służby: cech osobowości, sprawności intelektualnej, dojrzałości społecznej z uwzględnieniem funkcjonowania w sytuacjach trudnych.
Wszystkie służby mają własną specyfikę, swoje kryteria, które musi spełniać kandydat. Kryteria te mogą różnić się w poszczególnych służbach, a psychologowie tam pracujący są odpowiednio przeszkoleni do przeprowadzania badań psychologicznych według wymogów danej instytucji i regulacji prawnych. Dlatego też zdarza się, że ten sam kandydat uzyskuje negatywny wynik badania psychologicznego w rekrutacji do jednej służby, a pozytywny wynik badania psychologicznego w ramach rekrutacji do innej służby mundurowej, jak również są sytuacje takie, że kandydat dostaje się do wybranej służby dopiero za drugim czy kolejnym razem, ponieważ wraz z upływem czasu jego funkcjonowanie społeczne korzystnie zmienia się – spotykałam się z takimi sytuacjami podczas wieloletniej współpracy z różnymi służbami.
Może się zatem zdarzyć tak, że za trzecim razem uda się Panu dostać do Policji bez względu na to, czy ktokolwiek Pana na to ukierunkuje.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!