Ciągłe prezenty od dziadków. Czy takie postępowanie jest dobre dla dziecka?

Ciągłe prezenty od dziadków. Czy takie postępowanie jest dobre dla dziecka?

Dzień dobry, chciałabym zadać pytanie. Czy jest to dobre dla dziecka, jeżeli dziadkowie obdarowują dziecko zabawką przy każdym spotkaniu? Każde spotkanie, nawet jeśli widzą się np. dziś i jutro, dziecko dostaje coś nowego. Dziękuje za odpowiedz.

Odpowiedź od psychologa

Pani Aneto,

porusza Pani ważny, aczkolwiek i trudny temat dotyczący obecności dziadków w wychowywaniu dziecka.

Pytanie jakie Pani zadaje odnośnie kupowania dziecku codziennie nowych zabawek przez dziadków, jak odczytuję może wyrażać Pani zaniepokojenie.

Jakie zagrożenia może nieść takie działanie dziadków w procesie wychowawczym?

Z racji doświadczenia i odchowania już swoich dzieci, dziadkowie mogą mieć poczucie, że posiadają większą wiedzę w zakresie opieki nad dziećmi. W takich sytuacjach niestety może dochodzić do podważenia autorytetu rodziców. Nie zadzieje się to przy sporadycznych sytuacjach nazywanych „rozpieszczaniem wnuków”. Natomiast kiedy dziadkowie wprost nie zgadzają się np. z zasadą nie oglądania bajek przy jedzeniu i komentują przy dziecku, że to ustalenie jest bez sensu, dziecko poczuje się zdezorientowane. Co jest ważniejsze – to co mówi mama i tata, czy dziadkowie?

Dziecko widząc niespójność w działaniu pomiędzy rodzicami (którzy codziennie nie kupują zabawek), a dziadkami (którzy to robią) może poczuć się zagubione. Co więcej – pojawia się pewne warunkowanie miłości, gdyż dziadkowie zaczynają się kojarzyć z uczuciem chwilowej ekscytacji i radości z powodu oczekiwania na zabawkę. Rodzić wypada przy tym blado, mniej atrakcyjnie.

Myślę sobie, że codziennie dostawanie zabawek nie pozwala nauczyć dziecko odraczania przyjemności – co to oznacza? Chodzi o naszą tendencję do ulegania przyjemności tu i teraz kosztem większych korzyści w przyszłości. Natychmiastowa gratyfikacja, jaką jest zabawka wyzwala wydzielanie hormonu szczęścia, czyli dopaminy. Jest to intensywne, aczkolwiek chwilowe uczucie przyjemności.

Nie wiem, w jakich relacjach jest Pani z dziadkami, czy sytuacja jest konfliktowa, napięta? Jeżeli tak, niestety gest kupowania codziennie nowej zabawki przez dziadków może stawiać ich w świetle tych dobrych, a rodziców tych złych. A tu droga jest już krótka do manipulacji dzieckiem.

Co zatem zrobić?

Pani Aneto, zachęcam przede wszystkim Panią do szczerej rozmowy z dziadkami i podzielenia się Pani obiekcjami odnośnie kupowania zabawek.

Może to być dobry krok w kierunku postawienia granic wychowawczych i zaznaczenia własnego punktu widzenia.

Kiedy obie strony poznają swoje zdanie, łatwiej jest ustalić wspólne rozwiązanie, które ma służyć dobru dziecka.

Zdarza się, że dziadkowie są nieświadomi, że takie gesty jak codziennie kupowanie zabawek może źle wpływać na wychowanie dziecka. Nie zakładając ich złej intencji, bez oceniania dziadków jako tych „złych”, zachęcam Panią do takiej rozmowy.

Masz problem w konsekwentnym stawianiu granic? Skontaktuj się z Nami!

 

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *