Szybko się denerwuję z powodu błahych rzeczy. Jak sobie pomóc?

Szybko się denerwuję z powodu błahych rzeczy. Jak sobie pomóc?

Witam, denerwują mnie małe rzeczy, jak np. błysk w mieszkaniu, gdy widzę okruszek – zaraz się denerwuję. Gdy w mieszkaniu rozmawiają rodzice, a mi przeszkadza, że np. jest głośno, gdzie normalnie rozmawiają. Takie małe rzeczy, a ja nie wiem czemu z nerwów zaczyna mnie uciskać w klatce albo boleć głowa. Staram się wmawiać sobie, że przesadzam – uspokój się – ale to nic nie daje. Nie wiem co mam robić, ponieważ to się rozszerza. Zauważyłam, że z dnia na dzień zaczyna mnie już wszystko denerwować. Przez to stres, taki w środku, czuję jakby się uaktywniał.

Dzień dobry,

to co mocno wybrzmiewa w Pani wypowiedzi, to uczucie złości. Złość może mieć różne natężenie, od irytacji, poprzez zdenerwowanie, aż po wściekłość. Dana sytuacja może nas rozzłościć bardziej lub mniej, co będzie zależeć od interpretacji, jaką jej przypiszemy.

Złości, tak jak innym emocjom, towarzyszą zmiany w sposobie myślenia, zachowania oraz funkcjonowaniu organizmu (napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca, ból głowy, ucisk w klatce).

To jakie sytuacje wyprowadzają nas z równowagi, jest kwestią bardzo indywidualną. Ktoś może się wściekać, stojąc w kolejce. Komuś innemu kolejki nie przeszkadzają, ale mogą mu przeszkadzać okruszki w mieszkaniu lub głośniejsza rozmowa w mieszkaniu (tak jak w Pani przypadku). Sytuacje, które wzbudzają w nas złość, zwykle mają jakiś związek z naszą przeszłością oraz zasadami i przekonaniami, którym hołdujemy.

Złość staje się problemem, kiedy odczuwamy ją zbyt często lub wtedy kiedy nie odczuwamy jej wcale. Może być też tak, że złość, którą Pani odczuwa w różnych sytuacjach może przykrywać inne emocje, np. lęk, niepokój. Warto się temu przyjrzeć.

To co Pani opisała, to jest jakiś fragment tego, co Pani przeżywa. Aby zrozumieć siebie i odkryć całość potrzebna jest rozmowa z drugim człowiekiem. Dlatego gorąco Panią zachęcam do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą.

Przykre doznania mogą stać się początkiem czegoś nowego. Podobnie dzięki spotkaniom z psychologiem można osiągnąć coś dobrego, rozwijając umiejętności, z których pomocą można sobie poradzić z tym, co nam doskwiera.

Uczymy jak radzić sobie z niekontrolowanymi emocjami. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *