Co zrobić, gdy w związku nie można się dogadać?

Co zrobić, gdy w związku nie można się dogadać?

Mam pytanie dotyczące mojego męża. Zdarzyło się już parokrotnie, że podczas rozmowy zadałam mu pytanie, na które nie usłyszałam odpowiedzi. Natomiast mąż twierdził, że odpowiedział mi na pytanie. Niestety patrzyłam na niego czekając na odpowiedź, a on nawet ust nie otworzył i nie wydobył żadnego dźwięku. On twierdził, że odpowiedział mi głośno i wyraźnie. Niestety, odpowiedział tylko w swojej głowie, ale był przekonany, że było inaczej.

Takich sytuacji było kilka. Niepokoi mnie to, ponieważ ostatnio nawet w głowie ułożył sobie jakiś dialog ze mną, wpierając mi, że to czy tamto przed sekundą powiedziałam.

Proszę o poradę, czy to jest jakiś problem psychologiczny? Podkreślam, że ja problemów ze słuchem czy z pamięcią nie mam.

Dzień dobry,

odpowiedzi na Pani wątpliwości może być co najmniej kilka, przy czym o żadnej z nich nie można rozstrzygnąć na podstawie przesłanego pytania.

Istnieją schorzenia, które mogłyby objawiać się w podobny sposób ale zacząłbym zdecydowanie od przyjrzenia się kondycji waszego związku. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w trudnych emocjonalnie chwilach: sprzeczkach, wyrzutach, momentach napięcia. Być może wasze rozmowy nieświadomie wnoszą od początku wysoki poziom obaw, które skutkują takim właśnie przebiegiem.

Podczas kryzysowych sytuacji mamy tendencję do fiksowania się na wybranych, pasujących do naszych założeń, elementach. Łatwo wtedy o zdominowanie uwagi przez dialog wewnętrzny. Istnieje zawsze ryzyko świadomej manipulacji, której celem jest zdezorientowanie drugiej strony i wywieranie na nią wpływu, tzw. Gaslighting, choć namawiam do ostrożności w doszukiwaniu się takiego zjawiska.

Zachęcam do rozważenia terapii pary – bezstronna osoba będzie mogła przyjrzeć się Państwa relacji i wskazać najlepszy sposób na rozwiązanie trudnych kwestii. Takie spotkanie pozwoli również ocenić inne aspekty życia. Może przemęczenie lub jakieś obciążenie obiektywne wpływa na koncentrację męża.

Skutecznie pomagamy w rozwiązaniu problemów komunikacji między partnerami. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *