Prowadzenie psychoterapii. Czy terapeuta postępuje etycznie?

Prowadzenie psychoterapii. Czy terapeuta postępuje etycznie?

Witam,
mam pytanie dotyczące prowadzenia psychoterapii indywidualnej i terapii par. Chciałabym się dowiedzieć, czy dozwolone jest prowadzenie terapii małżeńskiej przez jednego terapeutę w sytuacji, w której jedna osoba z pary uczestniczy w psychoterapii indywidualnej u tego właśnie psychologa? Czy takie rozwiązanie jest etyczne i nie wpływa na przebieg terapii? Czy nie zaburza obiektywnego spojrzenia i nie wpływa na nierówność relacji z terapeutą? Czy jest jasno określona ścieżka postępowania w takich przypadkach?

Prowadzenie terapii małżeńskiej i indywidualnej przez tego samego terapeutę uważa się za nieetyczne. Terapeuta, który prowadził terapię jednego z członków pary, nie może prowadzić terapii tej pary. Terapią tej pary powinien zająć się ktoś neutralny, o którym każda ze stron ma pewność, że nie jest stronniczy.

Jeżeli jedna z osób uczestniczących w terapii pary wymaga terapii indywidualnej, terapeuta powinien skierować do innego terapeuty. Również terapeuta mający do czynienia najpierw z małżeństwem, nie powinien wchodzi w relację terapeutyczną z jednym z małżonków lub partnerów. Wówczas terapią tej osoby powinien zająć się ktoś inny.  

Terapeuta par powinien być osobą nie zaangażowaną w konflikt, niezwiązaną z żadną ze stron. Jeśli terapeuta odbył indywidualne spotkania z jedną ze stron (do 3 wizyt maksymalnie) i miały one na celu diagnozę, czyli dostarczenie osobie informacji o mechanizmach podtrzymujących problem, możliwych sytuacjach trudnych i sposobach radzenia sobie z nimi, to sądzę, że nie ma większych przeciwwskazań co do prowadzenia przez takiego terapeutę w późniejszym okresie terapii dla pary.

Każda psychoterapia (indywidualna, rodzinna, par) powinna rozpocząć się jednym, lub kilkoma spotkaniami konsultacyjnymi, aby pacjent mógł opowiedzieć o swoich trudnościach i przekonać się, czy decyduje się na psychoterapię.

Terapeuta natomiast może dzięki temu zrozumieć problem i postawić diagnozę. Z tego też powodu niektórzy terapeuci prowadzący terapię par, na samym początku proponują pojedyncze spotkania indywidualne z partnerami, w celu lepszego zrozumienia problemu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *