Po śmierci teścia, nie mogę dogadać się z mężem
Witam, mam 30 lat. Problem polega na tym, że niedawno zmarł mój teść i od tamtej pory nie mogę porozumieć się z mężem. Cokolwiek bym nie powiedziała czy nie zrobiła, to on wybucha złością. Nawet potrafił wyrzec się naszych dzieci. Nie umiem już sobie z tym poradzić, a bardzo kocham męża i nie chciałabym się rozstawać. Tyle że brakuje mi już sił na walkę z tym. Mam wrażenie, że obwinia mnie o śmierć swojego ojca, ponieważ tylko ja byłam wtedy w domu i nie potrafiłam mu w porę udzielić pomocy. Też mam o to żal do siebie… Jak mam dogadać się z mężem?
Każda śmierć bliskiej osoby, szczególnie nagła i dramatyczna wstrząsa nami i powoduje, że dotychczasowy bieg zdarzeń zostaje zakwestionowany. Potrzebujemy czasu, sił i wsparcia aby takie doświadczenie przyswoić i mądrze ulokować w swoim życiu.
Pierwsze etapy żałoby przebiegają najczęściej pod znakiem zaprzeczenia i gniewu – często zresztą te dwa aspekty łączą się i mieszają ze sobą. Jest to swoista próba obrony przed bolesnym ciosem, którego nie potrafimy tak szybko zaakceptować.
Z jednej więc strony opisywane przez Panią wydarzenia wpisują się w schemat sytuacji, z drugiej zaś niepokoi, że wpływa to tak destrukcyjnie na Waszą relację. Wygląda na to, że Pani mężowi brakuje w tej trudnej chwili otwartości na doświadczenie bólu i wsparcie.
Gorąco zachęcam do wspólnego szukania pomocy – powinniście spróbować przede wszystkim nazwać to co się dzieje i co przeżywacie – otworzy to drogę do zrozumienia sytuacji i poradzenia sobie z nią. Takim sposobem może być wizyta w gabinecie terapeutycznym, ale także uczestnictwo w tematycznej grupie wsparcia lub rozmowa z kimś mającym doświadczenie z takimi emocjami. Nie odkładajcie tego licząc na zapomnienie, potraktujcie raczej jako wyzwanie budujące przyszłość waszego związku.
Wojciech Gorczyca Prowadzi terapię indywidualną metodą Gestalt, koncentrując się na wyjątkowości każdego klienta. Za kluczowe uważa zbudowanie i utrzymanie relacji opartej na zaufaniu, pozwalającej zmierzyć się z własnymi ograniczeniami i obawami. Podczas terapii par i małżeństw pracuje w interesie związku, dążąc do wypracowania naturalnej bliskości pomiędzy partnerami. Czytaj więcej…
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!