Nadmierny lęk przed chorobą. Jak pokonać strach o własne zdrowie?

Nadmierny lęk przed chorobą. Jak pokonać strach o własne zdrowie?

Podobne pytanie zadała nam p. Anna, sprawdź tutaj.

Zmagam się z dużym lękiem o zdrowie

Witam, od kilku miesięcy zmagam się z dużym lękiem o zdrowie. Boję się różnych chorób, szpitali i osób chorych. Miewam napady paniki spowodowane strachem przed różnymi chorobami.

Cały czas odczuwam nieustanny lęk i niepokój. Czasem nie mogę spać po nocach, bo rozmyślam o różnych chorobach i o tym, że mnie dopadną.

Doszło do tego, że wmawiam sobie różne choroby i czasem je odczuwam. Potrafię kilka razy w tygodniu iść do przychodni rejonowej, żeby lekarz zbadał mnie pod kątem dolegliwości. Zawsze wizyta kończy się pozytywnie. Jednak to mnie nie uspokaja. Dziękuje za pomoc.

Odpowiedź psychologa

Pani Asiu,

hipochondria, czyli właśnie lęk o zdrowie należy do grupy zaburzeń lękowych, które są jednymi z powszechniejszych dolegliwości występujących wśród zaburzeń psychicznych. Nadmierny stres, nieprzyjemne doznania somatyczne, częste martwienie się, wycofywanie z kontaktów z innymi ludźmi, to tylko niektóre z jego objawów.

Lęk łączy się z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub wewnątrz niebezpieczeństwa, a myśli które mu towarzyszą zaczynają się od słów: „Co będzie jeśli?…”. To, co jest charakterystyczne w myślach przepełnionych lękiem, to jednoczesna irracjonalność oraz głęboka wiara w ich prawdziwość.

Bardzo zachęcam do udania się na konsultację do psychoterapeuty, ponieważ lęki mają tendencję do nasilania się i ich samoistne zakończenie jest mało możliwe. Terapeuta pomoże Pani lepiej zrozumieć, co się z Panią w konkretnych sytuacjach dzieje. Opisze mechanizmy lęku oraz nauczy konkretnych technik radzenia sobie z nimi i leczenia.

Zachęcam również do wizyty u lekarza psychiatry. Być może równolegle z psychoterapią trzeba będzie wprowadzić leczenie farmakologiczne, aby pomóc Pani obniżyć towarzyszące napięcie. O tym jednak zdecyduje lekarz, wyjaśniając jednocześnie działanie konkretnych leków.

Skutecznie leczymy zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *