Hipochondria, czyli nadmierny lęk o zdrowie
100 lat i duuuuużo zdrowia!
Różnego rodzaju okazje zachęcają nas do składania sobie życzeń, w których celem staje się zachowanie dobrego zdrowia. Może być to dosyć trudne, ponieważ nasz wpływ w tej dziedzinie czasami jest ograniczony. Działania, które jesteśmy w stanie podjąć to: stosowanie odpowiedniego stylu życia oraz wykonywanie badań profilaktycznych. Jednak u niektórych osób, może pojawić się przekonanie, że nie jest to wystarczające.
Lekarze nic nie wiedzą
Wizyta u specjalisty i seria badań klinicznych wskazują, że nie ma podstaw do niepokoju, natomiast naszym zdaniem fizyczna część organizmu wyraźnie wskazuje, że jest coś nie w porządku. Obawy o zdrowie coraz bardziej nasilają się, co buduje silniejsze przekonanie, że cierpimy na poważną chorobę np. układu krążenia, nowotwór. Jeśli medycyna nie potwierdza naszych hipotez – zaczynamy niedowierzać lekarzom.
Nasilający się lęk
Kolejne kroki, które stosujemy, to następne badania i konsultacje specjalistyczne. Oczywiście tego typu działania przynoszą krótkotrwałą ulgę, gdyż chwilowo zaprzeczają obawom związanym z zagrożeniem zdrowia. Jednak, po jakimś czasie, pojawiają się ponownie, co nasila niepokój i oczywiście niedowierzanie w brak choroby. Utrzymujący się lęk skłania nas do myślenia, że ból w klatce piersiowej jest potencjalnym zawałem serca, natomiast ból głowy to nowotwór. W związku z tym wzmacnia to trudne emocje oraz poczucie bezradności przed utratą zdrowia i życia.
Samotność w poczuciu choroby
Osoba doświadczająca nadmiernego lęku o swoje zdrowie może zacząć odczuwać duże osamotnienie, ponieważ pojawiają się myśli, że nikt nie chce jej pomóc, natomiast najbliższe osoby okazują zniecierpliwienie w rozmowie o dolegliwościach. W pracy z takimi osobami wyraźnie widać ich cierpienie i poczucie bycia nierozumianym. Dlatego też podjęcie pomocy psychoterapeutycznej może być w takiej sytuacji bardzo pomocne.
Psychoterapia
Praca psychologiczna polega na pokazaniu, co dzieje się w naszym sposobie myślenia, co powoduje, że jesteśmy przekonani o tym, że cierpimy na chorobę zagrażającą naszemu życiu, której nie potwierdzają badania medyczne oraz co kryje się za objawami. Znalezienie odpowiedzi na tego typu pytania oraz podjęcie działań psychoterapeutycznych może przynieść rozwiązanie trudności, a co za tym idzie ulgę.
Autor: Agata Rakowska
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!