Biorę leki na nerwicę lękową, a lęki się nasilają. Czy farmakoterapia wystarczy?

Biorę leki na nerwicę lękową, a lęki się nasilają. Czy farmakoterapia wystarczy?

Mimo zażywanego leku, moje lęki się nasilają

Witam, od lutego biorę xxx na stwierdzoną przez psychologa nerwicę lękową. Po około miesiącu leczenia wszystko było ok, aż do teraz. Nie wiem, czy lek przestał działać, czy potrzebuję zwiększyć dawkę. Czuję się osłabiona i zmęczona. Natomiast te dziwne lęki się nasilają, tak jak było na początku. Proszę o poradę i z góry serdecznie dziękuję.

Odpowiedź psychologa

Pani Anno,

leki, zarówno przeciwlękowe jak i przeciwdepresyjne, mają na celu zmniejszenie objawów. Zdarza się, że określony lek w ogóle nie działa na daną osobę lub po pewnym czasie jego przyjmowania dawka okazuje się już niewystarczająca. Zachęcam do skonsultowania z lekarzem psychiatrą występujących objawów i dalszego postępowania w procesie leczenia.

Niezależnie jednak od decyzji, jaka dawka leku (lub zmiana leku) zostanie Pani zaproponowana, ja ze swojej strony zachęcam do przyjrzenia się objawom lękowym od strony psychoterapeutycznej. Jak wspomniałam powyżej, leki przynoszą ukojenie poprzez zmniejszenie objawów. Jednak nie leczą ich przyczyny ani nie uczą samodzielnego radzenia sobie z trudnościami.

W trakcie psychoterapii może Pani lepiej zrozumieć powody występowania poczucia lęku. Może Pani zrozumieć mechanizmy lęku oraz nauczyć się konkretnych technik radzenia sobie z występującymi objawami.

Choć objawy lękowe mają tendencję do nawracania, to jednak połączenie leczenia psychiatrycznego z psychoterapią daje największe szanse na stosunkowo szybkie jak i skuteczne rozwiązanie doświadczanych trudności.

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *