Moje dziecko za dużo gra na konsoli. Co robić w tej sytuacji?
Czy powinnam 13-letniemu synowi zabrać/schować/wynieść z domu konsolę PS? Mimo obietnic, że kończy już grać, okazuje się, że jest 3 w nocy, a on nadal gra.
Odpowiedź psychologa
Pani Marto,
z przesłanego zapytania odczytuję zaniepokojenie z Pani strony, w związku z nadmiernym korzystaniem z konsoli do gier przez syna.
Napisała Pani o obietnicach składanych już przez syna odnośnie kończenia czynności jaką jest granie, które jak rozumiem nie są dotrzymywane. Myślę, że jest to trudne dla Pani jako rodzica.
Konsole do gry zaliczane są do tzw. nowych technologii, jak na przykład Internet czy telefony komórkowe. Stały się codziennością w naszym funkcjonowaniu. Oczywiście dostarczają wielu pozytywnych aspektów, jak możliwość zdobywania nowej wiedzy (są również gry edukacyjne), natomiast w nadmiarze korzystania zwłaszcza przez dzieci pojawia się wiele zagrożeń.
Nadmierne korzystanie z konsoli do gier – konsekwencje
Mózg człowieka rozwija się bardzo dynamicznie do 21 roku życia (plastyczność rozwojowa). Jest to czas, kiedy mogą wytwarzać się nowe połączenia neuronalne, na przykład poprzez stymulowanie w postaci zapamiętywania nowych informacji, uczenia się. Przy nadmiernym graniu może dochodzić do zaburzeń snu (napisała Pani, że syn grał również o 3 nad ranem) oraz chronicznego napięcia, stresu, co ogranicza odtwarzanie komórek mózgowych, a co za tym idzie mogą pojawić się trudności w zapamiętywaniu nowych informacji.
W związku z tym sugeruję usunąć konsolę z miejsca spania dziecka (jak się domyślam może to być jego pokój). Pozwoli to zadbać o dobrą jakość snu. Samo myślenie o tym, że konsola jest na wyciągnięcie ręki, również przy zasypianiu, jest aktywnością która pochłania dużo energii i mogą pojawić się problemy z zaśnięciem.
Myślę, że warto ustalić stałe pory korzystania z konsoli do gier w trakcie dnia, na przykład po wykonaniu obowiązków szkolnych. To również pomoże zaprowadzić porządek i stabilizację rytmu dobowego, czego dzieci potrzebują aby czuć się bezpiecznie.
To co jest jeszcze niezmiernie ważne po stronie rodzica to budowanie alternatywy dla świata cyfrowego. Rodzice powinni dać dziecku możliwość swobodnej zabawy bez używania ekranów. Sposobem może być poszukiwanie zajęć analogowych (np. planszówki, jazda na rowerze), które mogą stanowić dla dzieci atrakcyjną rozrywkę.
Dzieci zaczynają nadużywać nowych technologii, kiedy jedynym dostępnym dla nich światem jest świat cyfrowy.
Pani Marto, jeżeli pomimo próby wdrożenia sposobów o których napisałam wyżej, nie zauważy Pani zmiany w ograniczeniu korzystania z konsoli u Pani syna, proponuję skorzystać z pomocy np. specjalisty terapii uzależnień.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!