Zmiana pracy, wybór zawodu - na czym polega doradztwo zawodowe?

Zmiana pracy, wybór zawodu – na czym polega doradztwo zawodowe?

Jeśli robisz to co kochasz – nie przepracujesz, ani jednego dnia w życiu

Bardzo lubię to powiedzenie i muszę przyznać, że jest ono bliskie mojemu sercu. Dlaczego? Ponieważ wierzę w to, że każdy z nas może rozwijać swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe w oparciu o własne zainteresowania, pasje i zdolności. Ubolewam nad tym, że tak małą wagę przykłada się do doradztwa zawodowego w szkołach. Gdyby kładziono większy nacisk na doradztwo zawodowe, więcej ludzi świadomie wybierało by swoją drogę życiową, a w późniejszym życiu mniej borykało by się z wypaleniem i niechęcią do własnej pracy.

Dlaczego świadomy wybór pracy jest taki ważny? Ponieważ niezależnie czy tego chcemy czy nie, praca zajmuje ogromną część naszego życia. I byłoby dobrze, żeby była źródłem satysfakcji, a nie frustracji.

Doradztwo zawodowe – jaki zawód wybrać?

W temacie doradztwa zawodowego – przede wszystkim pracuję z młodzieżą, która jest w takim momencie swojego życia, że musi dokonywać ważnych decyzji i wyborów związanych ze swoim wykształceniem, a co za tym idzie, ze swoją przyszłością. I bywają w tym obszarze naprawdę zagubieni. Przychodzą i mówią – kocham sport, ale tata mówi, że sport to nie zawód; uwielbiam historię, ale dla humanistów nie ma pracy.

I w ten sposób, na samym starcie rezygnują z tego co lubią i w czym są naprawdę dobrzy. W imię trendów, oczekiwań rodziców, stereotypów, itp.

Oczywiście dysponuję szeregiem testów i narzędzi, które pomagają mi w obszarze doradztwa, ale zawsze zaczynam od pytania: co lubisz? I z reguły choć proste w zadaniu okazuje się to jednym z trudniejszych pytań na jakie przychodzi odpowiedzieć. Niestety mało uwagi poświęcamy sobie w kontekście świadomych rzeczy, które sprawiają nam przyjemność.

Wtedy ruszam w drogę do czasów przedszkolnych: w co lubiłaś/eś się najbardziej bawić; jakie miałaś/eś zainteresowania; co sprawiało ci frajdę; a gdy poszłaś/eś do szkoły, to jakie przedmioty lubiłaś/eś najbardziej. Nie pytam o to z jakich ktoś miał najlepsze stopnie, bo z reguły idzie to w parze – gdy coś lubimy jesteśmy w tym dobrzy. Dopytuję też o to: jakie zajęcia dodatkowe wybierałaś/eś i czy to były twoje wybory, czy może wybory twoich rodziców.

Rodzice a wybór zawodu – praca jako spadek

Pytam też o wykształcenie i aktualną pracę rodziców. Okazuje się, że bardzo wielu młodych ludzi nie wie, co ich rodzice studiowali, czy w jakim kierunku się kształcili. Część z nich nawet nie wie dokładnie czym zajmują się w obecnej pracy. Jednak gdy zadaję pytanie: czy uważasz, że mama/tata lubi swoją pracę – zawsze znają odpowiedź.

O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że niewiele czasu poświęcamy na rozmowę o pasjach i zainteresowaniach, że niewiele dzielimy się swoimi doświadczeniami. Nieraz rodzice próbują stworzyć w swoich dzieciach obraz siebie jako osób, które wiedziały, nie wahały się, świetnie wybrały. A przecież każdy z nas ma chwile zwątpienia, nie raz zdarza nam się nie wiedzieć. Warto dzielić się tym z innymi, żeby nie byli w poczuciu, że tylko oni jedni nie potrafią wybrać swojej drogi w zawodzie.

W liceum, w którym pracuję, dwa razy w roku organizuję Dzień Kariery. Wówczas zapraszam reprezentantów różnych zawodów i zawsze proszę, aby opowiedzieli o swojej drodze. I okazuje się, że elementem wspólnym jest moment, w którym dana osoba skupia się na tym, co naprawdę lubi, co jej naprawdę dobrze wychodzi, niekiedy niezależnie od tego jakie ma wykształcenie czy gdzie w danej chwili pracuje.

Czasem jest też tak, że droga, którą wybieramy jest niezrealizowanym marzeniem naszych rodziców, albo spadkiem rodzinnego dorobku. Staje się to elementem naszej tożsamości choć nie zawsze świetnie dopasowanym. Jest to moment, w którym warto dać sobie prawo do własnych wyborów i do posłuchania swojego głosu.

Wybór zawodu – temperament ma znaczenie

Gdy w procesie rozpoznawania mocnych stron i zainteresowań przechodzę do testów, ważną ich częścią są pytania dotyczące naszego temperamentu. Psycholodzy określają go jako czynnik biologiczny, to znaczy, że jest nam dany od początku. To ważne w kwestii wyboru zawodu. Jeśli nasz układ nerwowy jest tak skonstruowany, że dobrze czujemy się w sytuacjach, gdzie jest szybkie tempo i dużo ludzi, to jednak praca w bibliotece nie będzie naszym spełnieniem marzeń;) I w drugą stronę podobnie – jeśli lubimy ciszę i spokój, to może dziennikarski open space czy praca maklera – niekoniecznie.

Doradztwo zawodowe z pomocą specjalisty

Jeśli jesteś na początku szukania swojej drogi lub czujesz, że obecna praca więcej ci zabiera niż daje – zatrzymaj się na chwilę, zastanów co naprawdę lubisz, co wychodzi ci najlepiej. Gdy myślisz o pracy, która byłaby przyjemnością to co pojawia ci się przed oczami?

Jeżeli jednak jest to obszar, który wiąże się z zagubieniem i niewiedzą, warto sięgnąć po pomoc specjalisty i wraz z nim poszukać odpowiedzi na te pytania.

Gdzie ich szukać? Jeśli wciąż się uczysz to w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych pracują wykwalifikowani doradcy zawodowi. Również szkoły mają obowiązek udzielać wsparcia w tym zakresie. Dlatego też oraz więcej dyrektorów decyduje się na zatrudnienie specjalisty w tym zakresie. Na uczelniach można umówić się z doradcą zawodowym.

Natomiast osoby dorosłe mogą szukać wsparcia w urzędach miasta, dzielnicy lub w agencjach pracy. Jak również w różnych fundacjach zajmujących się aktywizacją zawodową wybranych grup społecznych. Jest to również coraz częstszy obszar pracy w coachingu.

Cała rzecz polega na tym, żeby nazwać swoje zasoby, świadomie przyjrzeć się sobie i tą drogą podążyć. A jak zaczniesz robić to co lubisz, sukces jest tylko kwestią czasu.

Pomagamy w rozwiązaniu problemów zawodowych. Prowadzimy doradztwo zawodowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *