Co to jest zespół chronicznego zmęczenia i jak się objawia

Co to jest zespół chronicznego zmęczenia i jak się objawia?

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) to rodzaj zaburzenia polegający na przewlekłym zmęczeniu, które mimo odpoczynku nie mija, stan wyczerpania trwa minimum 6 miesięcy. Oprócz zawartego w nazwie dolegliwości zmęczenia, zespół ten objawia się:

  • Ciągłą sennością,
  • Zaburzeniami koncentracji i pamięci,
  • Osłabieniem organizmu,
  • Bólami mięśni i stawów,
  • Bólami głowy.

Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia jest stosunkowo nowo rozpoznawanym zaburzeniem, a jego przyczyny nie są do końca znane. Lekarze zajmujący się badaniem omawianego zespołu wskazują na czynniki immunologiczne (związane z odpornością organizmu) jako najbardziej prawdopodobne. CFS może wystąpić na przykład jako powikłanie po zakażeniach infekcyjnych lub ciężkim przebiegu niektórych chorób.

Niektórzy badacze wskazują również na przyczyny wynikające z rytmu okołodobowego danej osoby (brak balansu między pracą a odpoczynkiem), ciągłego stresu czy pośpiechu.

Diagnoza i leczenie

Ponieważ zmęczenie stanowi objaw różnych chorób, a zespół chronicznego zmęczenia nie został dotąd wpisany na listę chorób, diagnoza jest dość trudna i stosunkowo rzadko stawiana.

Problem diagnostyczny rezonuje na proces leczenia. Do tego, słabo poznanego zaburzenia, nie została znaleziona jednoznacznie określona i skuteczna metoda. Lekarze zajmujący się powyższym problemem wskazują jednak na skuteczność:

  • Leczenia farmakologicznego, czyli eliminowania objawów bólowych,
  • Stopniowania ćwiczeń fizycznych, mającego na celu polepszenie funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie – uwolnienia się od permanentnego zmęczenia,
  • Psychoterapii, prowadzącej do pewnego rodzaju normalizacji codziennego funkcjonowania oraz wspierającej pacjentów w wytrwałym dążeniu do zmiany rytmu życia.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *