Uzależnienie od internetu Sensity.pl

Uzależnienie od internetu – 6 symptomów, które powinny Cię zaniepokoić

Czym jest uzależnienie – jak zdefiniować ten termin?

Ten termin kojarzymy zazwyczaj z nadużywaniem alkoholu, papierosów lub narkotyków. Cechami podanych uzależnień są zależność psychiczna oraz fizyczna od korzystania z danych substancji. To znaczy, że nie tylko odczuwamy chęć sięgnięcia po te substancje, lecz z czasem nasz organizm wręcz się ich domaga, aby względnie normalnie funkcjonować.

Czy w przypadku internetu można mówić o uzależnieniu?

Czy nasz organizm odczuwa potrzebę korzystania z komputera? Wydaje się, że nie. Czy zatem można mówić o uzależnieniu? W 1995 roku Ivan Goldberg w satyrycznym artykule użył terminu uzależnienie od internetu. Wielu badaczy rozpoczęło badania, dając wyraz temu, że temat został potraktowany poważnie. Jednak użycie terminu uzależnienie w przypadku internetu spotkało się z krytyką specjalistów od tematyki uzależnień. W obecnej chwili potrzebę notorycznego korzystania z internetu traktuje się raczej jako nawyk, nie zaś uzależnienie podobne tym, w których nasza fizjologia staje się zależna od określonej substancji.

Bez względu na terminologię okazuje się, iż problem nadużywania komputera dotyczy około 5 – 10% użytkowników internetu. Możemy sobie wyobrazić skalę problemu, zakładając, że korzystanie z komputera wraz z jego popularyzacją stało się aktywnością dostępną prawie dla każdego.

Jak poznać, że dotykają nas negatywne skutki użytkowania internetu?

Wiele z osób nadużywających internetu, podobnie jak w przypadku użytkowania alkoholu lub papierosów, w rzeczywistości poszukuje “ucieczki” od stresujących wydarzeń bądź trudnych doświadczeń. Zwróćmy uwagę na 6 następujących sygnałów, które mogą świadczyć o tym, iż używanie internetu staje się dla nas szkodliwe:

  1. Korzystanie z internetu staje się dla nas dominującą aktywnością.
  2. Następują u nas zmiany nastroju, np. uczucie ulgi w trakcie używania komputera.
  3. Coraz więcej czasu spędzamy w internecie, aby osiągnąć ulgę bądź poprawę nastroju (tolerancja).
  4. Odczuwamy niemiłe uczucia towarzyszące zakończeniu bądź skróceniu czasu spędzanego przy komputerze (tzw. efekt odstawienia).
  5. Popadamy w konflikty z otoczeniem odnośnie czasu spędzanego przy komputerze.
  6. Występują nawroty – tendencja do uprzednich zwyczajów wskazujących na nadużywanie komputera.

Co zrobić, jeśli dostrzeżemy powyższe symptomy?

Jeżeli spostrzegamy te symptomy, a nie dajemy rady samodzielnie kontrolować czasu, w którym korzystamy z
internetu – warto jest skorzystać z pomocy i umówić wizytę u specjalisty.

Jaki wpływ mają nowoczesne urządzenia na nasze dzieci? Zachęcamy do lektury artykułu O wpływie nowych technologii na rozwój dzieci z udziałem Pawła Jurczyka.

 Autor:  Paweł Stępień

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *