Co naprawdę chcemy zrobić w Nowym Roku Sensity.pl

Świąteczne refleksje: Co naprawdę chcemy zrobić w Nowym Roku?

Święta to dobry czas na refleksje

Tradycyjnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia wiele osób podejmuje różne postanowienia na Nowy Rok. Różnie bywa z ich realizacją, ale ważne, że podejmujemy refleksję nad swoim życiem i chcemy coś zmienić.

Radość i refleksja łącza się ze sobą pod koniec roku. Nie smutek z refleksją, jak to zwykle bywa. Mówimy, co prawda: „mądry Polak po szkodzie”, wiemy, że to smutnawi introwertycy są zwykle refleksyjni. Zaduma kojarzy się nam z powagą, a nawet  przygnębieniem po rozstaniu, stracie, czyimś odejściu. Jednak w tych dniach, a raczej w te wieczory może być inaczej. Refleksja płynie wtedy z radości – albo spokojnej i wyciszonej, jak w Wigilię, albo z roześmianej i roztańczonej, jak w Sylwestra.

Bądź realistą– zacznij marzyć

Warto wykorzystać taką radosną okazję do zrobienia podsumowań oraz podejmowania postanowień. Radość i pogoda ducha podpowiadają inne myśli, inne pomysły niż smutek. Warto pomarzyć, ciesząc się tym, co się udało i tym, co się może udać w nowym roku.

Bądź realistą! – zacznij marzyć!

Takie słowa wyczytałem przed kilku laty nad biurkiem pewnego menedżera w Niemczech. Marzenia, często zapomniane, są odkładane na później w imię źle pojętego „życiowego realizmu”, wstydliwie zakopane niczym przysłowiowe ewangeliczne talenty, niepotrzebne, „dziecinne”, „chłopięce”, „dziewczęce”. A tymczasem snuliśmy je wtedy, gdy byliśmy młodzi, pełni sił i planów, patrzyliśmy na życie z optymizmem. To w pasjach, marzeniach były energia i siła, potem gdzieś zagubione. Coś szalonego i naiwnego, a jednak prawdziwego bardziej niż niejeden korporacyjny projekt.

Przypomnijmy sobie o pasjach i marzeniach

Chesterton zauważył już sto lat temu, że „nie istnieje hymn głównych księgowych i bankierów”. Miał na myśli to, co potem tak dobrze wyrazili Tolkien i Lewis – ludzie do życia potrzebują, czegoś więcej niż pracowitej zapobiegliwości.

Ludzie potrzebują Miłości przez duże M, Walki o wielkie cele i Przygody. To nadaje życiu mężczyzn i kobiet tego specyficznego posmaku Zwycięstwa i Chwały. Te uczucia w dawnych wiekach wyrażały hymny: rycerzy, odkrywców, pionierów, poetów i mistyków. To jedna z przyczyn, że akcja ulubionych gier komputerowych, filmów, książek fantasy dla dzieci i nastolatków (a nierzadko ich tatusiów i mamuś) toczy się w świecie rycerzy, potworów i smoków, czarów i tajemnic. Mniejsza o wartość tych wytworów kultury masowej – ich popularność na coś jednak wskazuje. Na potrzebę, czegoś, co w naszym życiu wykraczałoby poza codzienność, rutynę, zwyczajność i szarość. Potrzebę Wakacji może nie na leżaku, potrzebę Uczty może nie przy grillu z ciocią, potrzebę Podróży w nieznane… No i te uzdolnienia, pasje i marzenia, takie, które sami sobie „wybiliśmy z głowy” lub ktoś to zrobił „dla naszego dobra”.

Zastanówmy się, co naprawdę chcemy zrobić w Nowym Roku

Popatrzmy w ten sposób na nadchodzący rok. Nie poprzez to, co jeszcze POWINNIŚMY zrobić, a zobaczmy to, co CHCEMY zrobić. Może znajdziemy w rodzinie, wśród przyjaciół, współpracowników jakiś sojuszników, którzy zechcą WYRUSZYĆ w tę samą stronę. Dzieci, jeśli je mamy, tylko o tym marzą, żeby ich rodzice do czegoś rzeczywiście DĄŻYLI. Mają wtedy szansę na swoją Przygodę w przyszłości.

W Nowym Roku warto także zadbać o nasz związek, dlatego zachęcamy do lektury artykułu 8 postanowień noworocznych ważnych dla Twojego związku.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *