Stres – czym jest i co wpływa na jego poziom?
Czym jest stres?
Jest to reakcja danej osoby na bodziec lub sytuację zewnętrzną, która prowadzi do wzrostu napięcia, które jest wynikiem zachwiania równowagi między możliwościami człowieka, a oczekiwaniami jego otoczenia. Poziom tolerancji napięcia przez organizm jest kwestią indywidualną i zależy od stanu zdrowia fizycznego, psychicznego, osobowości oraz od stylu interpretacji sytuacji, w których się znajdujemy.
Przykład: Zostałeś poproszony o pomoc w zorganizowaniu zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.
Twoje nastawienie prawdopodobnie będzie pozytywne, jeśli:
- lubisz wyzwania,
- lubisz kontakty z ludźmi,
- lubisz poznawać nowe rzeczy,
- masz czas, żeby tym się zająć,
- jesteś zdrowy oraz w dobrym nastroju.
Będzie prawdopodobnie negatywne, jeśli:
- nie lubisz nowych rzeczy,
- wolisz czynności powtarzalne,
- preferujesz odosobniony styl pracy,
- jesteś bardzo zajęty,
- jesteś przeziębiony i w gorszym nastroju.
Natężenie powyższych czynników będzie miało wpływ na poziom stresu. Może być tak, że na co dzień lubisz wyzwania, ale teraz wracasz do zdrowia po chorobie. W zależności od sytuacji, w której się znajdujesz uznasz to zadanie za coś pozytywnego lub przeciwnie – obciążającego.
Jest wiele przyczyn powstawania stresu, oto najczęstsze:
Stres szczególny jest spowodowany poważnymi, nagłymi wydarzeniami życiowymi: wypadek, śmierć bliskiej osoby, zwolnienie z pracy, zdrada, przeprowadzka, itp.
Stres ogólny jest spowodowany nagromadzeniem napięcia np. z powodu nadmiernej ilości zajęć, często łączenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.
Źródła napięć:
- nieustanne próby robienia więcej w danym czasie niż jest to możliwe,
- długotrwałe problemy i trudności np. kłopoty finansowe, małżeńskie, opiekowanie się krewnymi,
- rozbieżność między wymaganiami, a możliwościami: kiedy wymagania nas przerastają, ale również w odwrotnej sytuacji, kiedy mamy większe możliwości – w obu przypadkach napięcie rośnie, w pierwszym powoduje większy lęk, a w drugim znudzenie i frustrację,
- brak kontroli nad tym co się dzieje w życiu – ktoś za nas podejmuje decyzje i dokonuje wyborów. Bezradność jest dużym źródłem stresu.
„Ludziom nie rzeczy sprawiają kłopot. Tylko sposób, w jaki są przez nich postrzegane”
Własna percepcja zdarzeń i sposób myślenia oddziałują na poziom stresu. Dlatego należy zmodyfikować sposób myślenia, dzięki któremu będziemy mogli sami zapanować nad nieuniknionym stresem i presją codziennego dnia.
Umiejętności myślenia służą rozwojowi myślenia realistycznego, a nie pozytywnego. Sytuacje mogą przedstawiać się źle, rzadko jednak bywają naprawdę niemożliwe do poradzenia sobie z nimi, dopóki sami nie zaczniemy o nich tak myśleć. Nie jest to koncepcja współczesna, już w I wieku filozof Epictetus mówił: „Ludziom nie rzeczy sprawiają kłopot. Tylko sposób, w jaki są przez nich postrzegane.”
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!