Jak stać się atrakcyjnym dla innych?

Atrakcyjność to poczucie względne. Ta sama osoba, przez jednych może być postrzegana jako bardzo atrakcyjna, przez innych jako zwyczajnie nudna.

Problem z poczuciem bycia atrakcyjnym polega najczęściej na tym, że na siłę staramy się być kimś innym niż jesteśmy. Dodatkowa trudność leży w tym, że zwykle za wzór wybieramy osoby o całkowicie odmiennych cechach charakteru. Nic więc dziwnego, że odnosimy mizerny efekt.

Jak rozumiemy bycie atrakcyjnym?

Za atrakcyjne uważamy zazwyczaj osoby, które co i rusz sypią z rękawa nowymi anegdotami, lub te, które osiągają spektakularne sukcesy finansowe, czy sportowe, albo ogólnie te, które nieustannie skupiają na sobie uwagę innych. Niestety, w bardzo wielu przypadkach, bycie duszą towarzystwa, czy niedoścignionym wzorem dla innych ma stanowić tarczę obronną przed otoczeniem, lub odskocznię od lęku, cierpienia, czy paradoksalnie – głębokiej samotności.

Jako ciekawostkę powiem Wam, że ludzie, którzy brylują w towarzystwie, bardzo często boją się bliskości, przez co, popełniają te najgorsze błędy w związkach. Choć, kiedy obserwujemy ich z zewnątrz, wydaje nam się, że są wielkimi szczęściarzami.

A odpowiedź na pytanie jak stać się atrakcyjnym dla innych, prowadzi poprzez pytanie jak być atrakcyjnym dla siebie.

Kiedy inni uważają nas za atrakcyjnych?

Otóż, zdradzę Wam kolejną ciekawostkę. Ludzie odbierają nas jako atrakcyjnych wtedy, kiedy sami siebie tak postrzegamy. Wytłumaczę dlaczego. Weźmy przykład markowych ciuchów. Wielokrotnie nie różnią się niczym od tych “no name”, poza ceną i miejscem oraz sposobem ekspozycji. Jeśli coś jest drogie, automatycznie przez większość ludzi postrzegane jest jako lepsze i ta większość chce to coś posiąść. Podobnie jest z ludźmi. Jeśli szanujemy siebie, własne zdanie, nie ulegamy zbyt łatwo naciskom ze strony innych lub mamy odwagę, wbrew większości, z czegoś zrezygnować, to automatycznie budzimy u innych ciekawość i zainteresowanie naszą osobą. Trudność polega na tym, żeby nie pomylić asertywności z agresją, co bardzo często się zdarza. Aby tego uniknąć, trzeba we właściwym miejscu postawić granice. Aby je postawić, trzeba je rozpoznać. W terapii jest to zadanie proste, bez niej, zarezerwowane tylko dla tych, którzy mieli to unikalne szczęście dorastać w zdrowych wzorcach relacji.

Jeśli chcesz podnieść swoje poczucie atrakcyjności i tym samy stać się również bardziej atrakcyjnym dla innych, zapraszamy na spotkanie. Podpowiemy jak to osiągnąć.

Marta Mauer-Włodarczak - psychoterapeuta par

Marta Mauer-Włodarczak jest właścicielem poradni Sensity.pl, w której prowadzi terapię par i małżeństw, a także konsultacje dotyczące problemów wychowawczych. Czytaj więcej…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *