symptomy wypalenia zawodowego Sensity.pl

Skąd brać energię i motywację do działania?

Witam! Moje życie wygląda następująco: dom, praca, praca, dom… Czas mija niezauważalnie. Praca zaczyna mnie męczyć, ale nie mam energii, aby szukać innej. Skąd brać energię do działania? Budzę się codziennie rano i czuję, że nic mi się nie chce. Proszę o radę jak to zmienić. Od czego zacząć?

Ewa

Pani Ewo,

Przepracowanie, stres, nuda, codzienna rutyna, brak regularnych posiłków, czy nawet deficyt świeżego powietrza to tylko niektóre elementy, które zabierają nam tę pozytywną energię do życia. Często jednak jej nie doceniamy. Dopiero jak znika nam uśmiech z twarzy, stajemy się coraz bardziej bezsilni, nasze kontakty z innymi ludźmi się ograniczają i nie mamy już ochoty podejmować wyzwań zauważamy, że coś jest nie tak.

Z reguły okazuje się, że problemem jest brak równowagi w naszym życiu, między tym co dajemy, a co z niego bierzemy. Często uważamy, że im więcej będziemy od siebie wymagać, tym więcej osiągniemy. Zapominamy o odpoczynku i przyjemnościach. Nasz organizm w pewnym momencie zaczyna się buntować, bo po prostu jest wyczerpany ciągłym funkcjonowaniem na wysokich obrotach. Kłopot również w tym, że nie realizujemy własnych potrzeb. Ba, często nawet ich nie znamy, ponieważ skupiamy się na oczekiwaniach innych.

Warto więc się na chwilę zatrzymać i odpowiedzieć sobie na parę prostych, ale ważnych pytań: Co lubię robić? Dlaczego tego nie robię? Co muszę zmienić w swoim życiu, aby zacząć to robić? Czego nie lubię robić, a robię? Jak to mogę ograniczyć lub zmienić, aby zaczęło sprawiać mi przyjemność? Czego brakuje aktualnie w moim życiu? Jak to zdobyć? Kto może mi w tym pomóc?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *