Objawy depresji sezonowej Sensity.pl

Skąd bierze się depresja i jak ją leczyć?

Błędne koło objawów

Depresyjny nastrój może się pojawić pod wpływem trudnego wydarzenia w naszym życiu(na przykład utraty pracy), co wiąże się z naruszeniem stabilizacji, a co za tym idzie z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Tego typu sytuacje uruchamiają w nas negatywną ocenę swojej osoby. Natomiast pod wpływem często pojawiających się samooskarżeń dochodzi do dewaluowania siebie.

Obniżony nastrój przyczynia się do zakładania tzw. czarnych scenariuszy w odniesieniu do przyszłości. Coraz więcej pojawia się myśli wskazujących na trudność wprowadzenia zmiany w obecną sytuację. Można mieć poczucie bycia w potrzasku. Posiadanie przekonania, że nikt nie jest w stanie mi pomóc lub to ja sam powinienem wszystko zrobić, żeby zmienić tę sytuację – jest bardzo obciążające. Tego typu myśli zamykają możliwość  szukania wsparcia u innych.

Jak leczyć depresję?

W takiej sytuacji ważne jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty. W zależności od stopnia nasilenia objawów depresyjnych można zastosować tylko psychoterapię lub połączyć ją z farmakoterapią.

Praca psychoterapeutyczna wiąże się z szukaniem aktywności, które mają stanowić dowód na możliwość wykonania wielu czynności oraz wprowadzenia w życie chociaż minimalnej zmiany pozwalającej poczuć zadowolenie, satysfakcję. Poza tym istotna jest praca nad przekonaniami odgrywającymi duże znaczenie w procesie powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Skutecznie pomagamy osobom cierpiącym z powodu depresji, także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *