Biologiczny zegar tyka nie tylko kobietom Sensity.pl

Biologiczny zegar tyka nie tylko kobietom!

Naukowcy z deCode Genetics, odkryli, że wiek ojca pozytywnie koreluje z prawdopodobieństwem wystąpienia schizofrenii i autyzmu u dziecka. Starszy ojciec przekazuje dziecku więcej zmutowanych genów, niż młodszy ojciec. I tak 36 letni ojciec przekazuje 2 razy więcej mutacji niż ojciec 20 letni, zaś 70 letni ojciec aż 8 razy więcej!

Dla porównania, matki przekazują dzieciom czterokrotnie mniej mutacji genetycznych, niż ojcowie. Średnia dla matek wynosi 15, zaś dla ojców 55!

Co to oznacza?

Mężczyźni, którzy przekroczyli 40 lat stają się ojcami dzieci z autyzmem 6 krotnie częściej niż mężczyźni w wieku 25 lat. Z kolei mężczyźni, którzy przekroczyli 50 lat, mają 3 krotnie większe szanse poczęcia dziecka, które będzie chorowało na schizofrenię, niż mężczyźni w wieku 20 lat.

Zespół Downa, o który dotychczas obwiniana była wyłącznie matka, również okazuje się być w dużej mierze zależny od wieku ojca!

Dziadkowie zamiast ojców

W parkach, czy na placach zabaw dużo łatwiej spotkać 40 letniego ojca niż 20 letniego. Decydujemy się na dziecko, kiedy uznamy, że nas na nie stać. Zdaje się jednak, że poprzeczkę wystarczających środków finansowych stale podnosimy. Im, naszym zdaniem, więcej pieniędzy potrzebujemy na powiększenie rodziny, tym więcej czasu musimy zainwestować w osiągniecie naszego finansowego celu. A czas płynie…

Tymczasem, mężczyźni, tak samo jak kobiety zaczynają się starzeć od 30 roku życia. Czy rzeczywiście opłaca się czekać?

—–
źródło: Makini Brice/medicaldaily.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *