Samotne macierzyństwo - kilka słów wzmocnienia

Samotne macierzyństwo – kilka słów wzmocnienia

Rodzicielstwo, nawet to zaplanowane i wyczekane to nie lada wyzwanie. To czas, w którym uświadamiamy sobie, jacy byli nasi rodzice, jakimi rodzicami my chcemy być. Często czytamy książki dotyczące dzieci i ich wychowania, rozmawiamy ze znajomymi bardziej doświadczonymi w temacie. A gdy dziecko pojawia się na świecie, to niezależnie od tego ile książek przeczytaliśmy i jak silne instynkty mamy, to życie i tak przewraca się do góry nogami i niejednokrotnie powoduje kryzysy emocjonalne. Nie zawsze jest łatwo gdy jest nas dwoje, a przed jakimi wyzwaniami stoi samotny rodzic?

Matka samotnie wychowująca dziecko

Coraz częściej do mojego gabinetu trafiają zupełnie wypalone samotne mamy. I choć ciężko tu o generalizację, bo każda z nich to odrębna historia, to właściwie wszystkie są zmęczone, z ogromnym poczuciem winy wobec dziecka, że wychowuje się bez ojca, ale też wobec siebie, że ich życie tak właśnie się ułożyło.

Mając świadomość straty jakiej doświadcza dziecko stawiają sobie wymagania nieosiągalne – chcą być matkami idealnymi, dwójką rodziców w jednym. Często stają na głowie, aby ułożyć relację dziecka z ojcem. Są nadodpowiedzialne, przepracowane i zmęczone.

Codzienne życie wciąż konfrontuje je ze stratą – rozpoczęcia i zakończenia roku, uroczystości przedszkolne czy szkolne, a nawet zwykłe wizyty lekarskie – i pytanie: „a gdzie tata?” Bądź dziecko, które zauważa, że jego rodzina różni się od rodzin kolegów i koleżanek i pyta: „Mamusiu, a czemu z nami nie mieszka Tatuś?”

Wszystkie te sytuacje wymagają ogromnej siły, dobra i mądrości. To co z reguły lepiej lub gorzej rozkłada się na dwie osoby, w przypadku samotnych mam spoczywa na barkach jednej. I te kobiety biorą to na siebie i najzwyczajniej w świecie nie zawsze dają radę.

Samotna matka – nauka nowych umiejętności

Praca terapeutyczna z samotnymi mamami polega przede wszystkim na ich wzmocnieniu i wsparciu. Ale to czego się uczą i co jest niezwykle ważne w dalszej drodze rodzica samotnie wychowującego dziecko to:

  1. Proszenie o pomoc – często trudno jest poprosić o pomoc, bo to wiąże się także z przyznaniem do pewnej niemocy czy lękiem przed oceną – „Nie radzi sobie”. Ale to nie powód do wstydu. Mamy prawo sobie nie radzić w takiej sytuacji i prosić o pomoc – rodzinę, przyjaciół, zorganizować nianię do dzieci. Ludzie lubią pomagać, tylko potrzebują wiedzieć w czym.
  2. Pozbycie się wyrzutów sumienia – życie nie jest tylko w jednym odcieniu, to ogólnie znana prawda, a jednak wobec siebie a zwłaszcza wobec naszych dzieci trudno nam ją zastosować. Często chcemy zaoszczędzić im trudów życia. Ale życie takie jest – nie zawsze sprawiedliwe i często też nie jest to niczyją winą, ani mamy, ani dziecka. Warto dbać o swoją relację z dzieckiem, na niej się skupić, ale nie ma potrzeby aby mama miała zastępować tatę. Mama jest mamą i tej relacji warto poświęcić czas i uwagę.
  3. Odpuszczanie sobie – to jeden z pierwszych objawów osiągania równowagi emocjonalnej. Mieszkanie nie musi być wysprzątane jak u Perfekcyjnej Pani Domu. Nie wyprasowane ubranko dziecka nie świadczy o nas jako o rodzicu. Można zjeść na mieście a dziecko nie musi chodzić na wszystkie zajęcia dodatkowe jakie są w ofercie. W życiu ważna jest równowaga ról, a w każdej z nich należy być wystarczająco dobrym, nie idealnym.

Samotne Mamy – nie obawiajcie się prosić o pomoc, nie traćcie energii na wyrzuty sumienia i odpuszczajcie sobie;) Zdecydowanie należy Wam się medal :-)

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *