Relacje z rodzicami wpłynęły na moje życie

Relacje z rodzicami wpłynęły na moje życie

Ostatnio uświadomiłam sobie, że to jakie relacje miałam z rodzicami w dzieciństwie ogromnie wpłynęło na moje życie. Zawsze czułam się inna, jakby starsza i taka „silna”, na siłę się dopasowywałam. W głębi siebie jednak odczuwałam ból, do teraz można mnie łatwo zranić. Czuję się samotna, nie umiem zaufać, znaleźć miłości, odtrącam ją choć tego nie chcę, bo pragnę jej niesamowicie. Bagatelizowałam to, ale teraz połączyłam to chłodne wychowanie przez rodziców z teraźniejszością, może błędnie. Wiem, że mam problem i jednocześnie nadzieję. I tu pojawia się moje pytanie: czy mogę jeszcze się zmienić? Czy mogę nauczyć się kochać, nauczyć się przytulać czego nigdy nie doświadczyłam ze strony rodziców?

Szanowna Pani,

słusznie Pani zauważyła, że relacje z rodzicami w dzieciństwie mają wpływ na to, jakie relacje tworzymy w dorosłym życiu z innymi osobami. Dla kobiety relacja z matką buduje poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, ufność do świata i ludzi. To właśnie rolą matki jest pomoc w kształtowaniu jej osobowości jako kobiety. Jak również troska i pielęgnowanie jej niepowtarzalności i indywidualności.

Ojciec z kolei jest pierwszym ważnym mężczyzną w życiu córki. To właśnie on w dużym stopniu kształtuje charakter, poczucie wartości i poglądy kobiety. Co więcej, dziewczynka obserwując swoich rodziców i widząc, jak tata odnosi się do mamy, wyrabia sobie zdanie o tym, jak powinien wyglądać związek kobiety i mężczyzny.

Z tego co Pani napisała może wynikać, że przejęła Pani rolę jednego lub obojga rodziców w dzieciństwie. Stąd poczucie bycia starszą i silną. Być może brak ciepła i bliskości ze strony rodziców zaowocował tym, że nie potrafi Pani budować satysfakcjonujących relacji. Może lęk przed zranieniem i odrzuceniem jest tak silny, że boi się Pani zaufać. Przez to czuje się Pani samotna. Odpowiadając na Pani pytanie, oczywiście, że może Pani to zmienić. Potrzebne będzie do tego skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, z którym przejdzie Pani trudną, choć ostatecznie bardzo odkrywczą drogę ku budowaniu satysfakcjonujących relacji.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *