Mindfulness w pracy z zaburzeniami odżywiania Sensity.pl

Psychodietetyka – gdy jedzenie staje się problemem

Jedzenie to nasze paliwo. Jedliśmy, jemy i jeść będziemy, bo bez tego przeżyć się nie da. Jedzenie to przyjemność, rozkosz dla podniebienia, to miły element spotkań towarzyskich. Jednak dla niektórych jedzenie staje się przekleństwem…

Obsesyjne myślenie o odchudzaniu, stałe liczenie kalorii, kompulsywne objadanie się, nadmierne skupianie się na kupowaniu i spożywaniu produktów tylko zdrowych, bio i eko,  to częste objawy zaburzeń związanych z odżywianiem. I tak, jak można odstawić alkohol czy rzucić palenie, tak odwyku od jedzenia zrobić się nie da. A jeśli wroga nie można się pozbyć to trzeba się z nim zaprzyjaźnić.

Jeśli czasem właśnie tak się czujesz i masz wrażenie, że jedzenie zawładnęło Twoim życiem, a Ty tracisz nad tym kontrolę, być może jest to właśnie czas, żeby skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Kto to właściwie jest psychodietetyk?

Psychodietetyk to psycholog i dietetyk w jednej osobie. Bazując na wiedzy z zakresu dietetyki i psychologii psychodietetyk pomaga uświadomić sobie, zrozumieć i zmienić nawyki żywieniowe, poszerza świadomość błędnych zachowań i przekonań, pracuje nad przyczynami problemu, identyfikacją i zaspokajaniem właściwych potrzeb oraz rozumieniem własnych emocji i sposobów rozładowywania napięcia. Wspiera poprzez motywację do zmiany oraz pracę nad samooceną, poczuciem własnej skuteczności i obrazem własnego ciała.

Prawidłowe odżywianie zaczyna się w głowie.

Z własnego doświadczenia terapeutycznego wiem, że najczęstszymi przyczynami problemów związanych z odżywianiem są problemy natury psychologicznej:

  • przewlekły stres
  • kryzys w relacji z bliską osobą
  • niepowodzenia na płaszczyźnie zawodowej
  • niskie poczucie własnej wartości
  • lęk
  • brak umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami

W takim przypadku rolą psychodietetyka jest dojście razem z pacjentem do odkrycia przyczyn problemu, przeanalizowanie go i znalezienie rozwiązania.

Z jakimi problemami idziemy do dietetyka?

Bywa również tak, że pacjenci zgłaszają się do psychodietetyka po to, aby skutecznie i zdrowo schudnąć. Wtedy specjalista skupia się głównie  na psychoedukacji w zakresie odżywiania, analizuje dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz jadłospis, ustala plan odchudzania oraz działania motywacyjne.

Częstym problemem jest także nadwaga u dzieci. Rodzice zgłaszają się do psychodietetyka, gdyż nie wiedzą jak poradzić sobie ze złymi nawykami żywieniowymi swojego dziecka, nie mają pomysłu jak doprowadzić do obniżenia jego masy ciała, czy też borykają się z problemem dyskryminacji swojego dziecka wśród rówieśników z powodu nadwagi.

Często od swoich pacjentów słyszę: 

 Moja praca jest tak stresująca, że kiedy wracam późnym wieczorem do domu pierwsze co robię, to rzucam się na lodówkę i wyjadam prawie całą jej zawartość. To mnie odstresowuje. Później jest jednak frustracja, wyrzuty sumienia i myślenie co zrobić, żeby spalić to co zjadłam. Czuję, że wpadłam w błędne koło.”

Mój partner od zawsze twierdził, że jestem zbyt „okrągła”, mimo, że ja czy inni ludzie tak nie uważali. Zauważyłam, że od pewnego czasu przesadnie uważam na to co jem, liczę kalorie, ćwiczę do upadłego. Schudłam już dwa rozmiary, ale czuję się wykończona i zmęczona ciągłym myśleniem o jedzeniu, a mój partner mimo moich starań nie uważa mnie za wystarczająco szczupłą”.

Odchudzam się od kiedy pamiętam. Czasem są tego efekty, ale później wracam do poprzedniej wagi i to z nawiązką. Czuję się wtedy przegrany, zrezygnowany, do niczego. Myślę sobie, że już zawsze będę niewolnikiem swojego ciała”.

Jeśli któraś z tych historii jest Ci bliska lub przeżywasz coś podobnego, nie pozwól żeby jedzenie całkowicie zawładnęło twoim życiem. Czasem wystarczy zmienić perspektywę i zrozumieć własne emocje, żeby odzyskać poczucie kontroli i panowania nad sobą.

Zmienić można wszystko, tylko pozwól sobie pokazać jak to osiągnąć!

 Autor: Gabriela Piasecka- Pełka

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *