Poznaj swoje wewnętrzne dziecko Sensity.pl

Poznaj swoje wewnętrzne dziecko!

Dzieciństwo ma ogromny wpływ na dorosłe życie

Pamiętasz swoje dzieciństwo? Wracasz czasem myślami do swojego dziecięcego pokoju, czy raczej robisz wszystko, aby wcale o nim nie pamiętać?

Nawet jeśli trudno Ci jest przypomnieć sobie czas dzieciństwa, to bez wątpienia ma on ogromy wpływ na to, co robisz i czujesz dzisiaj – jako dorosły człowiek. Twoje dziecięce doświadczenia determinują Twoje uczucia, relacje z innymi ludźmi, stosunek do samego siebie, do własnych dzieci. To, w jaki sposób rodzice lub inne ważne osoby Ciebie traktowały, jak się do Ciebie odnosiły, czy okazywały miłość i szacunek, dawały wsparcie i poczucie bezpieczeństwa niejako „zapisało” się w Tobie tworząc system przekonań na temat siebie i świata, który towarzyszy Ci w dorosłym życiu.

Uważni, kochający rodzice tworzą dom, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Dają poczucie godności, szacunku i wiary w siebie – to pomaga radzić sobie konstruktywnie także w dorosłym życiu. Jest jednak dużo domów, w których rodzice są zbyt zabiegani, zapracowani, aby poświęcić czas swoim dzieciom, nierzadko w domach pojawia się alkohol, przemoc, konflikty, kłótnie, nadużycia. Dzieci z takich domów dorastają w chaosie, bez jasnych granic i norm, nie mają poczucia bezpieczeństwa, nawet miłości.

Dzieciństwo determinuje nasz sposób funkcjonowania

Pamiętajmy, że dziecko kocha swoich rodziców bezwarunkowo, nawet ”tych najgorszych”. Jeśli więc tak ważne, kochane osoby nie akceptują dziecka, to mogą  utrwalać się w nim postawy, że zasłużyło na złe traktowanie, na odrzucenie, że nie jest godne miłości, że to z nim „jest coś nie tak”. W miarę dorastania zaczyna te przekonania przekształcać w oczywistą prawdę na swój temat.

Udzielając odpowiedzi na pytania: kim jestem?, ile jestem wart?, co mogę?, na co mam wpływ? Dziecko determinuje sposób zachowania i funkcjonowania w życiu dorosłym. Może mieć nierealistyczne oczekiwania wobec siebie np. dążąc do osiągania zbyt wygórowanych celów, skazuje siebie na porażkę utrwalając w sobie przekonanie, że widocznie nie jest wystarczająco dobre. Może też tak bardzo bać się odrzucenia, że nie będzie w stanie zbliżyć się do innych ludzi albo będzie oczekiwać ciągłej opieki i nieprzerwanej bliskości od partnera, bo na takiej tylko więzi potrafi  budować swoje poczucie bezpieczeństwa .

Warto dotrzeć do źródła tych zachowań, które w sposób destrukcyjny wpływają na Twoje życie. Zobaczyć czy gdzieś w zakamarku Twojej duszy nie kryje się skulone, bezbronne dziecko, pełne lęku i obaw, opuszczone, bezradne, zapłakane. Jako dorosły człowiek masz możliwość odnaleźć je i zaopiekować się nim.

Jak pomóc swojemu wewnętrznemu dziecku?

Nie jest to łatwe, wymaga czasem pomocy terapeuty, zanurzenia się w bolesnych, trudnych doświadczeniach. Na dodatek, gdy próbujemy wprowadzać zmiany to Dziecko buntuje się, sprzeciwia, powodując, że stajesz się bezradny – odpuszczasz i pozwalasz MU, by dalej kierowało Twoim życiem.

Zatroszcz się o siebie – nawet jeżeli Twoje Dziecko zostało mocno doświadczone przez życie, to TY możesz przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa i miłości, a ONO odwdzięczy się  wyjątkową spontanicznością, radością i kreatywnością.  Dzięki temu możesz budować dojrzalsze i bardziej satysfakcjonujące relacje i związki z innymi ludźmi. Twoje życie ma szansę stać się bogatsze i pełniejsze.

Autor: Lidia Kowalska – Surowy

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *