Podejrzewam, że mama może mieć zaburzenia psychiczne.

Podejrzewam, że mama może mieć zaburzenia psychiczne.

Od dłuższego czasu mam podejrzenia, że moja mama może mieć zaburzenia na tle psychicznym. Możliwe, że ma zespół urojeniowy, co może świadczyć o tym, iż kiedyś byłam oskarżana o dodawanie niesprecyzowanych substancji do wody przez co twierdziła, że ma problemy żołądkowe. Teraz jest pewna, że ktoś zatruwa jej mieszkanie i dodaje również niesprecyzowane substancje do jej obuwia, przez co wyczuwalny jest smród. Próbowałam w sposób logiczny wyperswadować jej te myśli, tłumacząc dlaczego jest to niemożliwe. Niestety jest pewna tego, że to nie są jedynie jej wyobrażenia. Jakakolwiek wzmianka o możliwych zaburzeniach jest od razu odrzucania ze złością. Dodam jeszcze, że jej mama również cierpiała na zaburzenia psychiczne.

Co mam zrobić w takim wypadku? Nie nakłonię jej w żaden sposób, żeby poszła na konsultacje.

Pani Aleksandro,

Jeżeli chodzi o mamę, może Pani, w przypadku nasilenia objawów, zadzwonić na pogotowie, które z kolei zaopiekuję się mamą i zabierze do szpitala.

Jeżeli natomiast chodzi o Panią, to wyobrażam sobie, że towarzyszą Pani różne emocje związane z tą sytuacją od bezradności, po smutek i złość. Może Pani również towarzyszyć lęk o mamę, o siebie, niepewność o co dalej będzie Pani podejrzewana bez możliwości wyjaśnienia. Życie w takim stresie, w poczuciu bezradności i strachu musi odbijać się na Pani samopoczuciu, być może zdrowiu fizycznym. Warto zadbać o siebie w tej trudnej dla Pani sytuacji. Poprosić o wsparcie dla siebie, bo bez tego trudno będzie Pani z czasem być wsparciem dla chorej mamy.

Zachęcam do konsultacji z psychologiem, który pomoże Pani przetrwać kryzys nie zapominając o swoich potrzebach.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *