Odkąd zmarła moja matka, myśli o śmierci stały się moją obsesją Sensity.pl

Odkąd zmarła moja matka, myśli o śmierci stały się moją obsesją.

Witam! Dwa lata temu zmarła moja mama. Pół roku przed jej śmiercią urodziłam wcześniaka. To spowodowało dużo stresu w naszym życiu. Po śmierci mamy zaczęłam wpadać w stany nerwicowe. Objawiają się między innymi tym, iż wyszukuję u siebie różne choroby, robię badania i boję się, że zaraz okaże się, że umieram… Tłumaczę sobie, że tylko sama to sobie wmawiam. Jednak, gdy tylko coś mnie boli nieco dłużej, to już pojawiają się myśli o śmierci oraz strach, że za szybko zostawię męża i synka… To się staje moją obsesją. Trudno mi sobie z tym poradzić.

Proszę o pomoc, Alicja

Pani Alicjo,

Odczucie straty jest jednym z najtrudniejszych, a zarazem najczęstszych doświadczeń w naszym życiu. Cierpienie, które ze sobą niesie bywa tak dotkliwe, ze staramy się z wszystkich sil unikać nie tylko realnych powodów takich przeżyć, lecz nawet same myśli na ten temat potrafią nas przygnębić i napełnić niepokojem.

Tymczasem nie ma skutecznego sposobu na odrzucenie lub wyparcie faktu, iż życie oznacza jednocześnie przemijanie. Choroby (realne i potencjalne), śmierć bliskich, a nawet informacje o nieszczęściach dotykających nieznane nam osoby konfrontują nas z niestałością rzeczywistości. Odnalezienie się w tym, umiejętność zachowania kontaktu z tym, co dla nas wartościowe, nie jest łatwe. Zamiast świadomego i satysfakcjonującego doświadczania własnego życia zaczynamy się koncentrować na ochronie stanu obecnego. Wszelkie nowości, wyzwania oraz możliwe ryzyka staja się zagrożeniem. Obawiając się śmierci, zaczynamy bać się życia.

Nieprzebyta (zbyt trudna do przeżycia) żałoba lub trudności zdrowotne i życiowe mogą ten proces pogłębiać prowadząc do stanów lękowych, a nawet depresji. Trwała zmiana takiej sytuacji możliwa jest poprzez świadome rozpoznanie swoich obaw i potrzeb, przywrócenie odczucia kontaktu z naszymi życiowymi osiągnięciami oraz wyznaczenie najważniejszych celów. Pomocne również będzie zrozumienie mechanizmów reakcji lękowych oraz trening umiejętności ich opanowania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *