Nie potrafię zadbać o własne granice - jak to zmienić?

Nie potrafię zadbać o własne granice – jak to zmienić?

Nie potrafię zadbać o własne granice. Wszyscy dookoła mają w nosie co myślę. Są w stanie odrzucić mnie, odepchnąć (nawet fizycznie), gdy (niechcący) przekraczam ich granice. Pęka mi serce bo mnie nie stać na taką obronę moich własnych granic, które są naruszane bardzo często, zwłaszcza przez te właśnie osoby. Co zrobić? Mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Ulegam manipulacjom, nic nie mówię nic wprost, wracam do domu i płaczę :(

Carola

Pani Carolu,

Nasze granice to tak naprawdę to, co nas psychologicznie wyodrębnia od innych osób, dzięki czemu wyrażamy to kim jesteśmy. Zadbanie o własne granice to świadome, elastyczne dostosowywanie się do sytuacji, naszego samopoczucia, czy naszej woli. Jeśli czujemy się niebezpiecznie, możemy wtedy “zamknąć nasze granice”, czyli np. powiedzieć stanowcze “nie”. Jeśli jednak coś wzbudza naszą ciekawość i chęć poznania, możemy się na to otworzyć. Istotna jest świadomość, że to my sami podejmujemy te decyzje.

Problem ze stawianiem granic, asertywnością, często związany jest z niską samooceną i dużą potrzebą akceptacji przez innych- za dużą. Z reguły towarzyszy temu lęk przed odrzuceniem, wykluczeniem z grupy oraz poczucie winy związane ze zranieniem kogoś swoją odmową. W rezultacie takich zachowań wybierane są działania uległe np. podporządkowywanie się i rezygnowanie z własnych potrzeb. Niestety, jeśli my sami nie potrafimy o sobie zadbać, to nikt inny tego też nie zrobi.

W związku z tym, że napisała Pani “wracam do domu i płaczę”, “serce mi pęka” zachęcałabym do spotkania z psychoterapeutą, z którym znajdziecie przyczyny Pani problemu. Wspólnie odpowiecie na pytania, dlaczego nie szanuje Pani własnych pragnień, potrzeb, wartości. Co takiego uniemożliwia Pani zadbanie o siebie? Z czym dokładnie związany jest ten lęk? Odpowiedź na te pytania rozpocznie proces odbudowania własnych granic, a następnie ich pilnowania.

 

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

1 komentuj
  1. Carola
    Carola says:

    Dziękuję za odpowiedz. Prawda jest taka, że już od dawna jestem na etapie pracy nad sobą i spedziłam kilka lat na terapiach. Czy to pomogło? trudno powiedzieć :/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *