Nie chcę, by moje dziecko spędzało każdy weekend z babcią.

Nie chcę, by moje dziecko spędzało każdy weekend z babcią

Witam, mam męża od 4 lat i 2 dzieci (2,5 syn, 1 rok córka). Mój mąż mieszka ze mną i moim tatą. Mój synek (2,5 latka) jeździ w każdy weekend do babci (30 km od nas – miasto) i tam przebywa od piątku wieczorem do niedzieli wieczorem. Teściowej mąż zmarł. Mój mąż jest jedynakiem. Ja nie chce, by syn spędzał każdy weekend z babcią. Chce, by synek był w domu, z nami. Mąż twierdzi, że babcia też ma prawo do wnuczka i może spędzać z nim weekendy. Rodzą się oto kłótnie. Co Pani o tym sądzi?

Pani Aniu,

Czytając list od Pani zaniepokoiło mnie stwierdzenie, że „ktoś – też ma prawo do kogoś”. Myśląc o dziecku (a tak naprawdę o każdym człowieku) w ten sposób traktujemy je przedmiotowo, do zaspokajania potrzeb drugiego człowieka (w Państwa przypadku do zaspokojenia potrzeb samotnej babci, ale też i męża, który z jakiś powodów czuję się zobowiązany względem matki). Miłość do dziecka powinna być równoważna z przyznaniem, że nie jest ono niczyją własnością, jest oddzielną osobą, więc najpierw myślimy co dobre dla dziecka, a później dla innych.

Kolejny istotny element Pani listu związany jest z faktem, że nie potraficie z mężem porozumieć się w tej kwestii i z tego co rozumiem, Pani się podporządkowuje. Równa pozycja rodziców, małżonków oznacza liczenie się ze zdaniem drugiej osoby, uwzględnienie różnych punktów widzenia, rozszerzając swoje horyzonty. W związku z tym rozważyłabym na Państwa miejscu przyjrzenie się temu, jak wygląda Wasza relacja, czy uwzględniacie w niej wzajemne potrzeby i na czym polega kompromis, który nie jest tym samym co całkowite rezygnowanie z siebie jednaj ze stron. Polecam spotkanie z psychoterapeutą par/małżeństw, który pomoże zrozumieć, co dzieje się między Państwem.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *